Môj s mojou

Autor: Margita Vernerová | 31.7.2014 o 17:02 | Karma článku: 17,56 | Prečítané:  2237x

Teta a ujo. Dvaja starší manželia. Vlastne ani nie starší, ale starí - pretože obom sa vek už priblížil k osemdesiatke. Teta má drobučkú krehkú postavu – s pribúdajúcim vekom je čoraz menšia. Ujo – ešte stále „fičúr“ – sem-tam  šedina na hlave. 

Vždy a všade chodievajú spolu. Nikdy som nevidela ísť uja bez tety – rovnako ako som nikdy nevidela ísť tetu bez uja.

Nedržia sa spolu za ruky – ani „popod pazuchy“  – vždy kráčajú len tak vedľa seba. Ako dvaja kamaráti.

Každé ráno chodí teta na poštu. Bývajú mimo obce, tak trocha na samote – a doručovateľka ku ním nechodí. Pokiaľ teta vybavuje na pošte, ujo ju  čaká na ulici. Zastavím sa pri ňom a on tak - sám od seba mi vraví : „Čakám na moju – išla pre poštu.“

Z pošty idú spolu ku krčme. Krčma je hneď oproti – tak to majú po ceste. Teta dovnútra nejde, má svoju hrdosť a ženy predsa do krčmy nechodia. Čaká vonku . Okoloidúcim teta vysvetľuje: „Čakám na môjho – išiel na pivo.“ Ale ujo je džentlmen – nezostane s chlapmi v krčme. Vyjde po chvíľke von – v jednej ruke pivo a v druhej  malá kofola pre ňu. Pomaly popíjajú, občas sa pri nich niekto pristaví na kus reči. 

Ďalšia zastávka sú Potraviny. Treba ešte nakúpiť. Spolu chodia s košíkom pomedzi regály s tovarom. Ujo pripomína, na čo ešte zabudli. Teta, pretože má asi na starosti rodinné financie, zaplatí – a už aj odchádzajú  domov. Na samotu. Dlhou cestou pešo, ujo s dvoma taškami v rukách, teta drobučká a krehučká ako vždy – kráča vedľa, gestikuluje oboma rukami a ujovi niečo  rozpráva. Ujo sa smeje  a na tvárach sa obom odráža pohoda a pokoj.

Idú spolu tak ako vždy...

Pohoda a harmónia.

Jednoducho Môj s Mojou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto zneužije urgentný príjem zaplatí desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

KOMENTÁRE

Plátanie dier v zdravotníctve

Rizikom sú príhody s fatálnym následkom, ktoré imidž dobrej reformy neurobia.

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť.


Už ste čítali?