reklama

Príbeh ľadového alpského muža Ötziho

Pred niekoľkými dňami sme navštívili South Tyrol Museum of Archeology v Bolzane v Taliansku, kde je vystavená múmia alpského ľadového muža Ötziho – staršia ako 5000 rokov. Múmia bola objavená v roku 1991 v Ötztalerských Alpách...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

...a jej príbeh, je veľmi zaujímavý.

Ötzi je ľadový muž, ktorého zachovalé telo našli v ľade dvaja turisti - manželia Erika a Helmut Simon z Nemecka. Dňa 19.09.1991 pri zostupe z vrcholu Finail v oblasti Tisenjoch v Ötztalerských Alpách opustili turistický chodník a vybrali sa skratkou okolo skalnatej rokliny. Najskôr si mysleli, že vidia nejaké odpadky – s hrôzou však zistili, že v ľade vidia ľudskú mŕtvolu. Mysleli si, že ide o obeť nejakej horolezeckej nehody spred niekoľkých rokov a nález nahlásili. Počas nasledujúcich dní sa skupinka odborníkov snažila telo z ľadu vyprostiť. Poveternostné okolnosti boli nepriaznivé – pretože začalo snežiť a teplota prudko klesla. Až na štvrtý deň – 23.09.1991 sa im podarilo telo extrahovať z ľadu. Pre upresnenie - miesto nálezu leží v nadmorskej výške 3210 m nad morom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vek ľadového muža

Šesť dní po objave múmie profesor Konrad Spindler (z univerzity v Innsburcku) prezrel mŕtvolu a nálezy, ktoré boli pri nej – a vek múmie vtedy odhadol na „najmenej štyri tisícky rokov“. Oblečenie ľadového muža bolo veľmi zachovalé a mal pri sebe aj niekoľko osobných vecí. Neskôr bol ľadový muž aj jeho osobné veci podrobený analýzam používaným v archeológii a jeho vek bol definitívne potvrdený – žil v rokoch medzi 3350 a 3100 pred naším letopočtom.

Meno ľadového muža

Archeologické nálezy bývajú väčšinou pomenované podľa názvu miesta nálezu. Ešte predtým, ako príslušné orgány boli schopné sa dohodnúť na jeho mene, novinári už stihli vymyslieť viac ako 500 rôznych mien. Viedenský reportér Karel Wendl ako prvý prišiel s návrhom používať meno Ötzi – vo vzťahu ku názvu údolia Ötz.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Otázky štátnej hranice

Pôvodne sa myslelo, že nález bol na území Rakúska. Presnú polohu štátnej hranice bolo totiž ťažké určiť, pretože hranice boli určené v roku 1919 – na základe prírodnej hranice, ktorá sa pôsobením ľadovca mohla zmeniť. Preto sa 02.10.1991 musel uskutočniť nový prieskum hranice. Prieskumom sa zistilo, že miesto nálezu bolo už na území Talianska – 92,56 m od hraníc s Rakúskom. V súčasnej dobe je na mieste nálezu štyri metre vysoká kamenná pyramída.

Rekonštrukcia výzoru ľadového muža Ötziho - Zdroj obrázku: www.austriaforum.org
Rekonštrukcia výzoru ľadového muža Ötziho - Zdroj obrázku: www.austriaforum.org  

Veci, ktoré mal ľadový muž pri sebe, expozícia v múzeu

Ötzi mal pri sebe viacero vecí : medenú sekerku s tisovým poriskom, pazúrikový nôž s jaseňovou rukoväťou, luk a šípy s pazúrikovými hrotmi, niekoľko kusov rastlín s kresacím kamienkom a pyritom na zapálenie ohňa. Jeho oblečenie bolo veľmi zachovalé – nohavice a topánky, bedrová prikrývka, kabát a opasok. Všetky tieto predmety sú vystavené vo vitrínach v South Tyrol Museum of Archeology v Bolzane v Taliansku – rovnako ako aj jeho múmia. Múmiu je možné vidieť len cez malé okienko 40cm x 40 cm – z dôvodu konzervačných obmedzení – aj z dôvodu zabezpečenia intímnej atmosféry pre múmie – z etických dôvodov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako ľadový muž zomrel a čo jedol pred smrťou

Príčinou jeho úmrtia bol zásah šípom a následné vykrvácanie. Podľa hrotu šípu v jeho tele sa dá predpokladať, že ho zabili jeho vlastní ľudia. Podľa vyšetrenia mozgu odborníci zistili, že pred smrťou zažil veľký stres – pravdepodobne utekal pred nepriateľom. Skúmaním obsahu žalúdka a čriev odborníci zistili, že pred smrťou jedol mäso z alpského zvieraťa – pravdepodobne kozorožca a zrnká obilia.

Aký bol jeho sociálny status

Je viacero teórií ohľadne jeho sociálneho statusu – vzhľadom na to, že mal pri sebe nástroje z medi, mal pravdepodobne významný status v rámci svojej komunity. Sú ale aj iné teórie, o ktorých sa dá uvažovať : že bol šamanom, ktorý sa chcel vyšplhať do hôr, mohol byť aj lovcom alebo migrujúcim pastierom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Budova South Tyrol Museum of Archeology v Bolzane - Zdroj obrázku: www.openbuildings.com
Budova South Tyrol Museum of Archeology v Bolzane - Zdroj obrázku: www.openbuildings.com 

A na záver zopár zaujímavostí a praktických informácií

Údržba múmie stojí asi 200.000 EUR ročne. Múzeum je v budove z roku 1887 – kde bola pôvodne Rakúsko-uhorská banka. Múzeum má expozície na troch podlažiach, vstupné je 9 EUR (lístok pre dospelých), otváracie hodiny sú od 10.00 do 18.00 hod ( posledný vstup o 17.30 hod), v múzeu sa nesmie fotiť. Na vstup sme čakali asi 30 minút, rezervácia lístkov vopred nebola potrebná.

Informácie zverejnené v tomto blogu som čerpala z informačných panelov v múzeu, ďalej zo stránky www.iceman.it

Margita Vernerová

Margita Vernerová

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  126x

Žijem akosi príliš rýchlo. Ale čím viac so mnou krúti vír môjho pracovného života, tým viac si vážim chvíle šťastia, ktoré môžem prežívať s mojimi najdrahšími. A ešte niečo. Blogujem rada. :-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu