Jednoducho Jano

Autor: Margita Vernerová | 7.9.2015 o 19:22 | Karma článku: 15,03 | Prečítané:  1407x

Jano bol náš spoluobčan. Hoci sa vekom blížil už ku šesťdesiatke, všetci ho volali tak jednoducho - Jano. Bol ťažko mentálne postihnutý a býval na samote spolu so svojou matkou.

Jano mal svoje pravidelné denné rituály. Každý deň, celé predpoludnie stál takmer nehybne pri obchode s potravinami a pozeral po okoloidúcich. Bol nevtieravý, od nikoho nič nepýtal a len tak potichu, pohľadom blúdil a hľadal tie oči, ktoré by sa pri ňom aspoň na chvíľu pristavili. Občas mu niekto niečo kúpil, či na jedenie, alebo sladkú maškrtku, či malinovku.

Raz sme vychádzali s mojím krstným z obchodu. Krstný, zlaté srdce, sa pristavil pri ňom a prihovoril sa mu. Jano rozprával veľmi zle – vlastne, takmer ani nerozprával. Vydával zvuky, ktorým bolo dosť  ťažko porozumieť. Krstný vytiahol z košíka klobásku a dva rožky a podal mu ich. Klobáska vyzerala dobre, voňavá, taká – len zakusnúť. Jano si darované jedlo chytil do rúk, starostlivo poprezeral a radostne niečo povedal. My sme pokračovali v ceste - išli sme s našimi nákupmi na neďaleké parkovisko ku autu. Keď sme zastali, krstný mi vraví: „Tak, teraz pozeraj, niečo uvidíš.“

A naozaj, diali sa veci...

Jano ukončil prezeranie klobásky, starostlivo si vložil jedlo do vreciek na vetrovke a o chvíľku vyštartoval. Rozbehol sa tak rýchlo, ako bežec pri štarte na bežeckej dráhe. Keď bežal okolo nás, krstný na neho zakričal: „ Kam bežíš, Jano?“ Nie, že by nevedel kam beží, ale chcel, aby som to počula aj ja.

Jano sa na chvíľu zastavil pri nás a rečou, tak ťažkou, ako jeho údel – odpovedal : „S mamou – jesť.“

Porozumela som - nebolo mi to treba ani vysvetľovať. S jedlom, ktoré sa mu zdalo, že bude chutné, sa bežal domov rozdeliť sa so svojou matkou – vtedy už starou, chorou ženou. Niekoľko kilometrov šprintom na samotu. Vraj to takto robieval vždy, keď dostal niečo dobré.

Dnes je už všetko inak. Stará pani zomrela a o Jana je postarané v sociálnom ústave.

Jedno však viem naisto. Že Janove ťažké, mentálne postihnutie určite nepostihlo jeho  srdce. To malo totiž citlivosť vyššiu, ako je bežný priemer.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto zneužije urgentný príjem zaplatí desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

KOMENTÁRE

Plátanie dier v zdravotníctve

Rizikom sú príhody s fatálnym následkom, ktoré imidž dobrej reformy neurobia.

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť.


Už ste čítali?