Ako náš spolužiak Fero preplával vysokou školou

Autor: Margita Vernerová | 3.6.2014 o 17:18 | Karma článku: 9,50 | Prečítané:  2573x

Fero bol náš spolužiak z vysokej školy. Bol obdarený vynikajúcimi schopnosťami - IQ mal vysoko nadpriemerné a ku tomu mal ešte aj výbornú pamäť. Bol aj umelecky talentovaný a okrem štúdia ekonómie stíhal  rozbiehať aj kariéru hudobníka. Občas nás pozval na koncert do klubov kde hrával a sem-tam sme mali možnosť ho vidieť dokonca aj  v televízií so známymi umelcami. Odbor, ktorý sme študovali, nebol asi pre jeho umeleckú dušu vhodným riešením  – preto väčšinu času v škole len tak „pretrpel“. 

Už v prvom ročníku sa o ňom začali rozprávať zaujímavé historky. Tí, ktorí boli s ním na skúške, s humorom popisovali, ako jeho skúška prebiehala. Vraj  vedel tak „kecať“ – že hoci nebol naučený – aj tak skúšku dokázal urobiť. Spolužiaci pripisovali tento úspech Ferovmu vynikajúcemu  hereckému umeniu :-).

Postupne sa pre nás stalo veľkou atrakciou, byť počas skúšky spolu s ním. Obvykle sme ku skúšajúcemu chodili traja  - a priznám sa, že sme sa predbiehali, kto pôjde dovnútra s Ferom. Bola to totiž náramná zábava.

Vždy tesne pred skúškou si od niekoho  požičal skriptá. Vlastné nemal nikdy – aspoň si na to nepamätám. Pomaly si  prelistoval  zopár prvých  strán. Pamäť mal  nejakú fotografickú – pretože  z toho, čo si narýchlo pozrel, dokázal na skúške urobiť zaujímavý  odborný úvod. To už bol prvý krok k úspechu.

Nasledovala druhá fáza – keď bolo treba tému otázky nasmerovať na „všeobecný pokec“, ktorý mal pripravený.  Používal ho takmer na každej skúške. Poznali sme už dôverne – o čom bude hovoriť. Vedel rozprávať takým humorne - odborným štýlom, že skúšajúci sa takmer vždy „pučil“ od smiechu a „ľahký“ odklon od otázky mu obvykle prepáčil. Fero s obľubou pridal ešte vtipné postrehy  z exkurzie, na ktorej sme boli v prvom ročníku.

Reakcia  skúšajúceho na jeho herecké predstavenie bola zvyčajne asi takáto : „ Noooo, neviem, mám z vás také zmiešané pocity. Vy ste skôr taký praktik.  Ale pobavil ste ma, stačí vám trojka?“

A on samozrejme celý spokojný odpovedal: „Áno“.

Len pár krát mu táto metóda zlyhala. Pamätám si  na matematiku a účtovníctvo. Nuž – čísla sú čísla....Tam mu nepomohol ani herecký šarm - ani všeobecný pokec. Bol ale chytrý a vedel si  poradiť  aj v takom prípade...

Takto Fero preplával celou vysokou školou. Aj štátnicami – ale predpokladám , že na tie sa asi trocha musel pripraviť :-). Mysleli sme si, že ho čaká celkom sľubná kariéra.

Ale žiaľ, pár rokov po skončení vysokej školy Fero  tragicky zomrel. Pri autohavárii počas hudobného turné v zahraničí.

Škoda. Verím, že by to bol v živote ďaleko dotiahol. Mal ku tomu všetky predpoklady...

Rada si ale s úsmevom na naše spoločné štúdium spomínam.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?