Ako náš spolužiak Fero preplával vysokou školou

Autor: Margita Vernerová | 3.6.2014 o 17:18 | Karma článku: 9,50 | Prečítané:  2585x

Fero bol náš spolužiak z vysokej školy. Bol obdarený vynikajúcimi schopnosťami - IQ mal vysoko nadpriemerné a ku tomu mal ešte aj výbornú pamäť. Bol aj umelecky talentovaný a okrem štúdia ekonómie stíhal  rozbiehať aj kariéru hudobníka. Občas nás pozval na koncert do klubov kde hrával a sem-tam sme mali možnosť ho vidieť dokonca aj  v televízií so známymi umelcami. Odbor, ktorý sme študovali, nebol asi pre jeho umeleckú dušu vhodným riešením  – preto väčšinu času v škole len tak „pretrpel“. 

Už v prvom ročníku sa o ňom začali rozprávať zaujímavé historky. Tí, ktorí boli s ním na skúške, s humorom popisovali, ako jeho skúška prebiehala. Vraj  vedel tak „kecať“ – že hoci nebol naučený – aj tak skúšku dokázal urobiť. Spolužiaci pripisovali tento úspech Ferovmu vynikajúcemu  hereckému umeniu :-).

Postupne sa pre nás stalo veľkou atrakciou, byť počas skúšky spolu s ním. Obvykle sme ku skúšajúcemu chodili traja  - a priznám sa, že sme sa predbiehali, kto pôjde dovnútra s Ferom. Bola to totiž náramná zábava.

Vždy tesne pred skúškou si od niekoho  požičal skriptá. Vlastné nemal nikdy – aspoň si na to nepamätám. Pomaly si  prelistoval  zopár prvých  strán. Pamäť mal  nejakú fotografickú – pretože  z toho, čo si narýchlo pozrel, dokázal na skúške urobiť zaujímavý  odborný úvod. To už bol prvý krok k úspechu.

Nasledovala druhá fáza – keď bolo treba tému otázky nasmerovať na „všeobecný pokec“, ktorý mal pripravený.  Používal ho takmer na každej skúške. Poznali sme už dôverne – o čom bude hovoriť. Vedel rozprávať takým humorne - odborným štýlom, že skúšajúci sa takmer vždy „pučil“ od smiechu a „ľahký“ odklon od otázky mu obvykle prepáčil. Fero s obľubou pridal ešte vtipné postrehy  z exkurzie, na ktorej sme boli v prvom ročníku.

Reakcia  skúšajúceho na jeho herecké predstavenie bola zvyčajne asi takáto : „ Noooo, neviem, mám z vás také zmiešané pocity. Vy ste skôr taký praktik.  Ale pobavil ste ma, stačí vám trojka?“

A on samozrejme celý spokojný odpovedal: „Áno“.

Len pár krát mu táto metóda zlyhala. Pamätám si  na matematiku a účtovníctvo. Nuž – čísla sú čísla....Tam mu nepomohol ani herecký šarm - ani všeobecný pokec. Bol ale chytrý a vedel si  poradiť  aj v takom prípade...

Takto Fero preplával celou vysokou školou. Aj štátnicami – ale predpokladám , že na tie sa asi trocha musel pripraviť :-). Mysleli sme si, že ho čaká celkom sľubná kariéra.

Ale žiaľ, pár rokov po skončení vysokej školy Fero  tragicky zomrel. Pri autohavárii počas hudobného turné v zahraničí.

Škoda. Verím, že by to bol v živote ďaleko dotiahol. Mal ku tomu všetky predpoklady...

Rada si ale s úsmevom na naše spoločné štúdium spomínam.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?