Otčenáš za dušičky dvoch neznámych mužov

Autor: Margita Vernerová | 1.11.2014 o 21:10 | Karma článku: 12,08 | Prečítané:  770x

Na cintoríne, kúsok od hlavného kríža, sú dva hroby. Sú trocha iné, ako tie ostatné naokolo. Nemajú pomník, ani kríž, ani betónovú ohrádku. Sú len také „na prírodno“. Poctivo vymodelované majstrom časom, zo starej uležanej hliny, z bočných strán obložené kameňom a machom. 

Pravdu povediac, nikdy som nerozmýšľala nad tým, kto je tam pochovaný. Keď sme tento rok chystali hroby k Dušičkám, tak som tam uvidela tetu Martu. S motykou a hrabľami, ako ich upravuje. Na chvíľu som sa pri nej zastavila.

„Koho tu máte pochovaného?“ pýtam sa jej.

A teta vysvetľuje, že v jednom z nich  je  pochovaný utopený  muž, ktorého pred mnohými rokmi vyplavil Váh v Sihoti. Pretože nevedeli zistiť, kto to je, pochovali ho v tej obci, kde ho voda vyplavila. Obec mu  vtedy urobila riadny pohreb – aby bol pochovaný so všetkou dôstojnosťou. Nuž a hrob – ten mu už roky upravuje práve ona.

Ten druhý hrob tiež ukrýva svoje tajomstvo. Je v ňom pochovaný tajomný muž – Nemec , ktorý v našej obci zostal po Druhej svetovej vojne. Muž mal vraj asi nejaké psychické problémy – veľmi málo rozprával – a žil veľmi utiahnuto – len v maštaliach, kde pomáhal opatrovať dobytok. Vraj tam aj prespával. Dobrí ľudia mu nosili ošatenie a jedlo – ale nikto vlastne nevedel, prečo zostal, ani ako sa volal. Keď v päťdesiatych rokoch zomrel, pochovali ho so všetkou dôstojnosťou a ľudia, ktorí ho poznali, sa mu o hrob starali. Keď sa aj opatrovníci tohto hrobu pominuli – teta Marta prevzala patronát aj nad týmto druhým hrobom.

Teta dorozprávala a pokračovala vo svojej  práci. Keď sme odchádzali z cintorína, oba hroby už boli upravené a ozdobené chryzantémami. Aj plamienok nádeje už na nich horel.

A pri odchode mi teta ešte povedala: „Keď už chudáci museli zomrieť nepoznaní, ďaleko od svojej rodiny, nech majú aj oni hroby upravené.“

Počas Dušičkových dní sa pri týchto hroboch občas niekto zastaví. Zapáli sviečku a pomodlí sa Otčenáš.

Za dušičky dvoch  neznámych mužov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?