Fíha, ani som tomu neveril!

Autor: Margita Vernerová | 18.6.2015 o 17:29 | Karma článku: 13,28 | Prečítané:  11497x

Raz v nedeľu popoludní sme prišli ku dedkovi na návštevu a našli sme ho sedieť v kuchyni za stolom. V rukách držal stolový kalendár a úpenlivo naň pozeral. 

Potešil sa, keď nás uvidel a hneď z príchodu otvoril tému, ktorá ho trápila takmer celý týždeň. Ukázal môjmu otcovi kalendár s obrázkom Mostu SNP v Bratislave  a povedal: „ Štefan, ja tomu neverím, že na tomto moste hore v tom tanieri je hostinec. “ Aby ste tomu dobre rozumeli – hostinec bol pre dedka univerzálny názov pre reštauráciu, pohostinstvo aj hotel. Dedko pochybovačne  krútil hlavou a kalendár tisol otcovi do rúk.

Otec chytil kalendár, pozrel aj on na ten obrázok a dedkovi tak polovážne – položartom  povedal, že však ani on v tom hostinci  ešte nebol a že by sa tam teda spolu mohli vybrať. A pretože bol dobrým zaťom a s dedkom občas zašiel na pánsku jazdu – najčastejšie na Agrokomplex do Nitry – doma si to premyslel a výlet s dedkom  do Bratislavy naplánoval. Tento krát to však nebola čisto pánska jazda, ale do partie zobrali aj mňa. Študovala som vtedy v Bratislave a zobrali ma tam tak trocha ako turistickú sprievodkyňu.

Od babky sme si vypočuli posledné inštrukcie –  hlavne, aby sme na dedka dohliadali. A ešte sme mali dať pozor, aby si nekúpil novú košeľu, lebo to bola dedkova slabosť a vraj ich mal doma v skrini asi dvadsať nových - ešte nevybalených.

Bolo teplé leto, krásny prázdninový deň – keď sme sa v jedno ráno vláčikom vybrali na náš výlet.

Návšteva reštaurácie na Moste SNP bola prvým a hlavným  bodom nášho výletu. Dedko mal vtedy už takmer osemdesiat rokov, ale chôdzu mal ešte rezkú. V pohode všetko zvládal. Pri čakaní na výťah do reštaurácie zostal ale  nejaký nesvoj,  a keď sme z výťahu vystúpili a vošli  dovnútra, dedko zhíkol od prekvapenia. „Fíha, tak naozaj je tu ten hostinec“ - povedal prekvapene a neisto sa obzeral okolo seba. Necítil sa tam ale nejako harmonicky – nuž, asi mu vadila tá výška – a len tak opatrne z diaľky pozeral von z okna. Po chvíli, keď vypil kávu, chcel ísť už dolu.

Oveľa lepšie si ale vychutnával pobyt na Bratislavskom hrade –  z nádvoria sa kochal pohľadom na Dunaj  a  pri pohľade na Most SNP niekoľkokrát zopakoval vetu: „Ani som tomu neveril, že tam hore ten hostinec naozaj bude“.

Po krátkom oddychu na lavičke na nádvorí povedal dedko môjmu otcovi: „Štefan, tak teraz by som ešte chcel ísť do nejakého veľkého obchodu.“

Čo nasledovalo vo veľkom obchode - to si asi viete predstaviť – dedko si v (ne)stráženej chvíľke  kúpil novú košeľu – ako obvykle krásne bielu – takže do jeho zbierky nevybalených košieľ  pribudol nový exemplár. Potom sme už išli domov – všetci spokojní – dedko s novou košeľou v taške – a všetci s krásnymi zážitkami. Dedko ešte dlho spomínal na tento výlet a dôležitý bol pre neho hlavne ten objav, že hostinec v tanieri na moste skutočne je.

Prečo som si spomenula na tento zážitok po mnohých rokoch ? Asi preto, že začína leto a tento príbeh je letný. A ešte niečo som chcela týmto príbehom povedať. Myslím si,  že starí ľudia už mávajú obvykle málo snov  –  preto –  ak nejaké splniteľné sny ešte majú, je dobré im ich pomôcť naplniť.

Tak, toto  bol dedkov posledný výlet do Bratislavy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?