Príbeh ľadového alpského muža Ötziho

Autor: Margita Vernerová | 31.8.2015 o 18:47 | Karma článku: 7,13 | Prečítané:  1420x

Pred niekoľkými dňami sme navštívili South Tyrol Museum of Archeology v Bolzane v Taliansku, kde je vystavená múmia alpského ľadového muža Ötziho – staršia ako 5000 rokov. Múmia bola objavená v roku 1991 v Ötztalerských Alpách... 

...a jej príbeh, je veľmi zaujímavý.

Ötzi je ľadový muž, ktorého zachovalé telo našli v ľade dvaja turisti - manželia Erika a Helmut Simon z Nemecka. Dňa 19.09.1991 pri zostupe z vrcholu Finail v oblasti Tisenjoch v Ötztalerských Alpách opustili turistický chodník a vybrali sa skratkou okolo skalnatej rokliny. Najskôr si mysleli, že vidia nejaké odpadky – s hrôzou však zistili, že v ľade vidia ľudskú mŕtvolu. Mysleli si, že ide o obeť nejakej horolezeckej nehody spred niekoľkých rokov a nález nahlásili. Počas nasledujúcich dní sa skupinka odborníkov snažila telo z ľadu vyprostiť. Poveternostné okolnosti boli nepriaznivé – pretože začalo snežiť a teplota prudko klesla. Až na štvrtý deň – 23.09.1991 sa im podarilo telo extrahovať z ľadu. Pre upresnenie  - miesto nálezu leží v nadmorskej výške 3210 m nad morom.

Vek ľadového muža

Šesť dní po objave múmie profesor Konrad Spindler (z univerzity v Innsburcku) prezrel mŕtvolu a nálezy, ktoré boli pri nej – a vek múmie vtedy odhadol na „najmenej štyri tisícky rokov“. Oblečenie ľadového muža bolo veľmi zachovalé a mal pri sebe aj niekoľko osobných vecí. Neskôr bol ľadový muž aj jeho osobné veci podrobený analýzam používaným v archeológii a jeho vek bol definitívne potvrdený – žil v rokoch medzi 3350 a 3100 pred naším letopočtom.

Meno ľadového muža

Archeologické nálezy bývajú väčšinou pomenované podľa názvu miesta nálezu. Ešte predtým, ako príslušné orgány boli schopné sa dohodnúť na jeho mene, novinári už stihli vymyslieť viac ako 500 rôznych mien. Viedenský reportér Karel Wendl ako prvý prišiel s návrhom používať meno Ötzi – vo vzťahu ku názvu údolia Ötz.

Otázky štátnej hranice

Pôvodne sa myslelo, že nález bol na území Rakúska. Presnú polohu štátnej hranice bolo totiž ťažké určiť, pretože hranice boli určené v roku 1919 – na základe prírodnej hranice, ktorá sa pôsobením ľadovca mohla  zmeniť. Preto sa  02.10.1991  musel uskutočniť nový prieskum hranice. Prieskumom sa zistilo, že miesto nálezu bolo už na území Talianska – 92,56 m od hraníc s Rakúskom.  V súčasnej dobe je na mieste nálezu štyri metre vysoká kamenná pyramída.

Veci, ktoré mal ľadový muž pri sebe, expozícia v múzeu

Ötzi mal pri sebe viacero  vecí : medenú sekerku s tisovým poriskom, pazúrikový nôž s jaseňovou rukoväťou, luk a šípy s pazúrikovými hrotmi, niekoľko kusov rastlín s kresacím kamienkom a pyritom na zapálenie ohňa.  Jeho oblečenie bolo veľmi zachovalé – nohavice a topánky, bedrová prikrývka, kabát a opasok. Všetky tieto predmety sú vystavené vo vitrínach v South Tyrol Museum of Archeology v Bolzane v Taliansku – rovnako ako aj jeho múmia. Múmiu je možné vidieť len cez malé okienko 40cm x 40 cm – z dôvodu konzervačných obmedzení – aj z dôvodu zabezpečenia intímnej atmosféry pre múmie – z etických dôvodov.

Ako ľadový muž zomrel a čo jedol pred smrťou

Príčinou jeho úmrtia bol zásah šípom a následné vykrvácanie. Podľa hrotu šípu v jeho tele sa dá predpokladať, že ho zabili jeho vlastní ľudia. Podľa vyšetrenia mozgu odborníci zistili, že pred smrťou zažil veľký stres – pravdepodobne utekal pred nepriateľom. Skúmaním obsahu žalúdka a čriev odborníci zistili, že pred smrťou jedol mäso z alpského zvieraťa – pravdepodobne kozorožca a zrnká obilia.

Aký bol jeho sociálny status

Je viacero teórií ohľadne jeho sociálneho statusu – vzhľadom na to, že mal pri sebe nástroje z medi, mal pravdepodobne významný status v rámci svojej komunity. Sú ale aj iné teórie, o ktorých sa dá uvažovať : že bol šamanom, ktorý sa chcel vyšplhať do hôr, mohol byť aj lovcom alebo migrujúcim pastierom.

A na záver zopár zaujímavostí a praktických informácií

Údržba múmie stojí asi 200.000 EUR ročne. Múzeum je v budove z roku 1887 – kde bola pôvodne Rakúsko-uhorská banka. Múzeum má expozície na troch podlažiach, vstupné je 9 EUR (lístok pre dospelých), otváracie hodiny sú od 10.00 do 18.00 hod ( posledný vstup o 17.30 hod), v múzeu sa nesmie fotiť. Na vstup sme čakali asi 30 minút, rezervácia lístkov vopred nebola potrebná.

Informácie zverejnené v tomto blogu som čerpala z informačných panelov v múzeu, ďalej zo stránky www.iceman.it

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?