Alpský okruh – zastávka St.Gallen

Autor: Margita Vernerová | 9.11.2015 o 23:03 | (upravené 10.11.2015 o 7:40) Karma článku: 5,89 | Prečítané:  734x

St.Gallen je metropolou severovýchodného Švajčiarska. Je to mesto s prekrásnou barokovou katedrálou a s opátstvom, ktoré boli v roku 1983 zapísané do zoznamu UNESCO. 

Zakladateľom mesta bol írsky misionársky mních svätý Gallus ( v českom preklade sv. Havel, v niektorej literatúre je uvádzané sv. Gál), ktorý si tu zriadil pustovňu v roku 612.

Legenda o sv. Gallusovi

Legenda o sv. Gallusovi hovorí o tom, ako mních hľadal miesto pre svoju pustovňu. Pošmykol sa a spadol do tŕňového kra a vtedy prehlásil: „Toto je miesto  môjho odpočinku naveky.“ Z vetvičiek si urobil kríž a ním toto miesto označil. Vtom sa pri ňom objavil zúrivý medveď. Gallus vzal do ruky jeho zdvihnutú labu a vtedy uvidel, že v labe má zapichnutý veľký tŕň. Vytiahol mu ho a s medveďom sa stali odvtedy priateľmi. Podľa legendy mu medveď pomáhal chystať drevo na pustovňu. Preto býva sv. Gallus často vyobrazovaný s medveďom. 

Na mieste pustovne neskôr vzniklo opátstvo, kde boli uložené jeho ostatky. Sv. Gallus je patrónom mesta St. Gallen aj patrónom celého Švajčiarska. U nás nie je veľmi známy, ale  v susedných Čechách a na Morave je mu zasvätených niekoľko desiatok kostolov.

Od roku 747 tu fungoval benediktínsky kláštor. V stredoveku bolo toto mesto dôležitým centrom kultúry a vzdelania v rámci Európy. V súčasnosti je univerzitným mestom so zvláštnym zameraním na ekonomické vedy.

Najslávnejšou miestnou pamiatkou je baroková katedrála s historickou knižnicou, ktorá dodnes opatruje takmer 140.000 dokumentov. Veľká časť z nich je napísaná ručne. Knižnicu sme žiaľ nestihli navštíviť, pretože koniec prehliadok pre verejnosť je o šestnástej hodine a my sme prišli neskôr. Škoda.

Pri prechádzke mestom ma zaujala krásna architektúra starých meštianskych domov a milo ma prekvapil priestor CityLounge.

CityLounge je priestor v centre mesta, navrhnutý architektom – Carlosom Martinezom. Jeho projekt ponúka červený koberec, ktorým je pokrytý chodník, cesta, okolie budov a všetko čo stojí v ceste ( oddychové lavičky a stolíky, parkoviská). Cítite sa ako v obývačke s krásnym červeným kobercom. Použitý materiál je mäkký plastový poťah – takže kráčate naozaj takmer ako po penovom koberci. Žiadnu vhodnú fotografiu som žiaľ v našom archíve nenašla, preto len pre ukážku jediná fotografia z cudzích zdrojov.

 

 

A na záver ešte zopár informácií:

  • Veže katedrály sú 68 m vysoké a je v nich 9 zvonov
  • V katedrále sú krypty sv. Gallusa a sv. Otamara
  • Od 14.storočia v meste  prosperovali remeslá a obchod, neskôr prosperoval hlavne textilný priemysel
  • Mesto leží v blízkosti hraníc 4 krajín – Švajčiarska, Nemecka, Rakúska, Lichtenštajnska
  • V jeho blízkosti je známe jazero –  Bodamské jazero ( známe aj pod názvom jazero Constance)
  • Počet obyvateľov je približne 74.000 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?