Alpský okruh – zastávka St.Gallen

Autor: Margita Vernerová | 9.11.2015 o 23:03 | (upravené 10.11.2015 o 7:40) Karma článku: 5,80 | Prečítané:  814x

St.Gallen je metropolou severovýchodného Švajčiarska. Je to mesto s prekrásnou barokovou katedrálou a s opátstvom, ktoré boli v roku 1983 zapísané do zoznamu UNESCO. 

Zakladateľom mesta bol írsky misionársky mních svätý Gallus ( v českom preklade sv. Havel, v niektorej literatúre je uvádzané sv. Gál), ktorý si tu zriadil pustovňu v roku 612.

Legenda o sv. Gallusovi

Legenda o sv. Gallusovi hovorí o tom, ako mních hľadal miesto pre svoju pustovňu. Pošmykol sa a spadol do tŕňového kra a vtedy prehlásil: „Toto je miesto  môjho odpočinku naveky.“ Z vetvičiek si urobil kríž a ním toto miesto označil. Vtom sa pri ňom objavil zúrivý medveď. Gallus vzal do ruky jeho zdvihnutú labu a vtedy uvidel, že v labe má zapichnutý veľký tŕň. Vytiahol mu ho a s medveďom sa stali odvtedy priateľmi. Podľa legendy mu medveď pomáhal chystať drevo na pustovňu. Preto býva sv. Gallus často vyobrazovaný s medveďom. 

Na mieste pustovne neskôr vzniklo opátstvo, kde boli uložené jeho ostatky. Sv. Gallus je patrónom mesta St. Gallen aj patrónom celého Švajčiarska. U nás nie je veľmi známy, ale  v susedných Čechách a na Morave je mu zasvätených niekoľko desiatok kostolov.

Od roku 747 tu fungoval benediktínsky kláštor. V stredoveku bolo toto mesto dôležitým centrom kultúry a vzdelania v rámci Európy. V súčasnosti je univerzitným mestom so zvláštnym zameraním na ekonomické vedy.

Najslávnejšou miestnou pamiatkou je baroková katedrála s historickou knižnicou, ktorá dodnes opatruje takmer 140.000 dokumentov. Veľká časť z nich je napísaná ručne. Knižnicu sme žiaľ nestihli navštíviť, pretože koniec prehliadok pre verejnosť je o šestnástej hodine a my sme prišli neskôr. Škoda.

Pri prechádzke mestom ma zaujala krásna architektúra starých meštianskych domov a milo ma prekvapil priestor CityLounge.

CityLounge je priestor v centre mesta, navrhnutý architektom – Carlosom Martinezom. Jeho projekt ponúka červený koberec, ktorým je pokrytý chodník, cesta, okolie budov a všetko čo stojí v ceste ( oddychové lavičky a stolíky, parkoviská). Cítite sa ako v obývačke s krásnym červeným kobercom. Použitý materiál je mäkký plastový poťah – takže kráčate naozaj takmer ako po penovom koberci. Žiadnu vhodnú fotografiu som žiaľ v našom archíve nenašla, preto len pre ukážku jediná fotografia z cudzích zdrojov.

 

 

A na záver ešte zopár informácií:

  • Veže katedrály sú 68 m vysoké a je v nich 9 zvonov
  • V katedrále sú krypty sv. Gallusa a sv. Otamara
  • Od 14.storočia v meste  prosperovali remeslá a obchod, neskôr prosperoval hlavne textilný priemysel
  • Mesto leží v blízkosti hraníc 4 krajín – Švajčiarska, Nemecka, Rakúska, Lichtenštajnska
  • V jeho blízkosti je známe jazero –  Bodamské jazero ( známe aj pod názvom jazero Constance)
  • Počet obyvateľov je približne 74.000 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?