5 prekvapení, ktoré som zažila v Lichtenštajnsku

Autor: Margita Vernerová | 10.12.2015 o 18:01 | Karma článku: 8,93 | Prečítané:  2922x

Lichtenštajnsko je štvrtým najmenším štátom v Európe. A hoci ide o malinký štát, lichtenštajnské knieža Hans Adam II, je najbohatším monarchom v Európe. 

Pred návštevou tohto malého štátu som si o ňom nič podrobnejšie vopred nenaštudovala a tak som mylne očakávala, že uvidím niečo majestátne v štýle San Maríno.

VIDIECKY CHARAKTER KRAJINY

Lichtenštajnsko ma však prekvapilo. Žiadna veľkoleposť a pompéznosť sa nekonala. Až ma trocha zaskočil výrazne vidiecky charakter tohto malého štátu. Malým turistickým vláčikom sme sa povozili po uliciach Vaduzu a pochopili sme, že Vaduz je vlastne, ako veľká dedina. Pár ulíc od centra už totiž prechádzate okolo krásnych viníc a záhrad a na  niektorých dvoroch pri rodinných domoch môžete vidieť pobehovať sliepky. Jednoduchosť tejto krajiny je veľmi čarovná.

HRAD

Kamenný hrad vystavaný na skalnatej plošine nad Vaduzom je sídlom lichtenštajnskej kniežacej rodiny. Ide o hrad z 12. storočia, ktorý Lichtenštajnovia kúpili v roku 1712. Hrad bol reštaurovaný v rokoch 1905-1920 za vlády kniežaťa Hansa II. Kniežacia rodina sa sem presťahovala v roku 1938. V priestoroch hradu je bohatá umelecká zbierka, ktorej niektoré časti bývajú občas sprístupnené pre verejnosť v múzeu vo Vaduze. Očakávala som, že hrad bude možné navštíviť  a aspoň niektoré jeho časti si prezrieť, ale žiaľ, nie je prístupný pre verejnosť, konajú sa tu len oficiálne štátne návštevy

VINICE

Hoci je táto krajina situovaná v údolí pod Alpami, vďaka chránenému údoliu, slnečnému počasiu a teplému, suchému vetru  tu podnebie nie je až také studené. Milo ma prekvapilo množstvo vinohradov. Vinice v okolí  hradu patria kniežacej rodine. Víno, vyrobené v Lichtenštajnsku, je významným vývozným artiklom. 

RÝN

Možno, že to bolo tým, že sme Lichtenštajnsko navštívili koncom leta – ale  Rýn v tom období vyzeral, ako malá, nevinná riečka. Žiaden veľtok. V našom archíve som nenašla žiadnu vhodnú fotografiu tejto rieky – tak pripájam aspoň mapku. Rýn tvorí západnú hranicu so Švajčiarskom a tečie si tu pokojne, tak ako pokojne plynie aj čas v tejto malebnej krajine.

NAJBOHATŠÍ KONŠTITUČNÝ MONARCHA

Hoci Lichtenštajnsko je štvrtým najmenším štátom v Európe, Hans Adam II, lichtenštajnské knieža, je  najbohatším monarchom v Európe. Podľa magazínu Forbes dosahuje jeho majetok hodnotu asi 4,9 miliardy libier. Svojim majetkom predbehol monacké knieža, aj britskú kráľovnú.

 

 

Mohlo by vás ešte zaujímať:

  • Kniežatstvo vzniklo v roku 1719, vytvoril ho cisár Karol VI
  • Knieža Hans Adam II tu vládne od roku 1989
  • Priemerná mesačná mzda dosahuje úroveňi 5900 CHF ( cca 5900 EUR )
  • Pracuje tu množstvo cudzincov – s obľubou aj Rakúšania, Nemci a Švajčiari
  • Počet obyvateľov Lichtenštajnska : 34 498
  • Rozloha v km2: 160
  • Na dĺžku meria Lichtenštajnsko  25km a priemerná šírka je 6km
  • V krajine má sídlo mnoho zahraničných firiem, kvôli benevolentným daňovým zákonom
  • Rodina Lichtenštajnov  je historicky spojená s Českou republikou, kde v minulosti vlastnili rozsiahle majetky

 Zdroje, z ktorých som čerpala:

Informačné brožúry o Lichtenštajnsku, www.mirror.co.uk, www.wikipedia.sk, www.ingema.net

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?