Terezka - alebo - O láske trocha inak

Autor: Margita Vernerová | 13.2.2016 o 19:33 | Karma článku: 7,31 | Prečítané:  947x

Terezka je krásna mladá žena. Je navždy mladá, pretože zomrela ako 24 ročná. Navždy však zostala v srdciach mnohých ľudí. Preto o nej nepíšem v čase minulom. Ak tušíte, že mám na mysli sv. Teréziu z Lisieux, tak ste uhádli.

Svätá Terézia z Lisieux je veľmi obľúbená svätica. Chcela som o nej napísať už dávnejšie, ale akosi som si na to netrúfala. Nie som ani teológ, ani filozof, ba ani znalec životopisnej literatúry o nej.

Napriek všetkému sa o to pokúsim - aspoň v tomto krátkom blogu. Mám túto sväticu rada a okrem toho ma inšpirovala aj skutočnosť, že nedávno – v januári 2016 – bol na Slovensku relikviár sv. Terezky, ktorý tu putoval  po viacerých miestach Slovenska. 

Pred mnohými rokmi som videla krásny film o Edith Piaf. Dlhé roky mám v pamäti jednu scénku z tohto filmu. Scénku, keď Edith kľačala a prosila o pomoc sv. Terezku z Lisieux.  O pomoc neprosila pre seba, ale  pre Marcela Cerdana – francúzskeho majstra sveta v boxe, počas významného zápasu. Ako je známe, Marcel bol jej veľkou láskou.

Tento vzťah však mal problém. Marcel bol ženatý s inou ženou, s ktorou  mal tri deti – a tak by striktne zmýšľajúci kresťan bol na Edith Piaf možná nahnevaný, pre tento jej vzťah. Edith sa vrúcne modlila a sv. Terezka zázračne pomohla. Napriek všetkému. Edith vraj zacítila vôňu ruží a vedela, že Marcel zvíťazí. 

Kardinál Pacelli – neskôr pápež Pius XII – v roku 1938 pomenoval Terezku ako „najchýrnejšiu divotvorkyňu modernej doby“. Terezka totiž nevylučuje nikoho zo svojho konania dobra na zemi. A ani zo svojej lásky.

Príjemcami jej účinnej pomoci a lásky sú ľudia širokého spektra:  vekového či sociálneho, katolíci, protestanti, židia, moslimovia i ateisti. S obľubou sa ku nej utiekajú aj ľudia drogovo, či alkoholovo závislí – pre ktorých je často posledným útočiskom.

Ako predpovedala, z neba spustila „dážď ruží“. Vôňa ruží sprevádzala viaceré zázračné vyslyšania v súvislosti s invokáciou ku nej. 

Krátky životopis sv. Terézie z Lisieux

  • Narodila sa 02.01.1873 v Alencone vo Francúzsku
  • Pochádzala z deviatich detí, bola najmladšia
  • Jej matka Zélia zomrela v roku 1877 – keď bola Terezka ešte malá
  • Matku jej potom nahrádzala najstaršia sestra Paulína, ktorá ale v roku 1882 vstúpila do karmelitánskeho kláštora
  • Do karmelitánskeho kláštora vstúpila aj Terezka – a v roku 1890 tam zložila večné sľuby
  • Život v kláštore nebol ľahký, Terezka trpezlivo znášala rôzne skúšky – okrem iného veľmi chudobnú stravu a zimu ( nekúrilo sa tam )
  • Terezka dostala tuberkulózu a v roku 1897 – ako 24 ročná zomrela
  • Jej pamätné slová sú : „ Mojim povolaním je láska“

Sv. Terezka z Lisieux  -  jednoduchá mladá žena, ktorej povolaním bola a stále je láska. Láska, ktorá nám začína v medziľudských vzťahoch čoraz viac chýbať.

Láska je aj jej odkazom pre dnešnú dobu. 

Zdroje, z ktorých som čerpala: www.terezka.kkp.sk, www.zivotopisysvatych.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?