Terezka - alebo - O láske trocha inak

Autor: Margita Vernerová | 13.2.2016 o 19:33 | Karma článku: 7,31 | Prečítané:  1000x

Terezka je krásna mladá žena. Je navždy mladá, pretože zomrela ako 24 ročná. Navždy však zostala v srdciach mnohých ľudí. Preto o nej nepíšem v čase minulom. Ak tušíte, že mám na mysli sv. Teréziu z Lisieux, tak ste uhádli.

Svätá Terézia z Lisieux je veľmi obľúbená svätica. Chcela som o nej napísať už dávnejšie, ale akosi som si na to netrúfala. Nie som ani teológ, ani filozof, ba ani znalec životopisnej literatúry o nej.

Napriek všetkému sa o to pokúsim - aspoň v tomto krátkom blogu. Mám túto sväticu rada a okrem toho ma inšpirovala aj skutočnosť, že nedávno – v januári 2016 – bol na Slovensku relikviár sv. Terezky, ktorý tu putoval  po viacerých miestach Slovenska. 

Pred mnohými rokmi som videla krásny film o Edith Piaf. Dlhé roky mám v pamäti jednu scénku z tohto filmu. Scénku, keď Edith kľačala a prosila o pomoc sv. Terezku z Lisieux.  O pomoc neprosila pre seba, ale  pre Marcela Cerdana – francúzskeho majstra sveta v boxe, počas významného zápasu. Ako je známe, Marcel bol jej veľkou láskou.

Tento vzťah však mal problém. Marcel bol ženatý s inou ženou, s ktorou  mal tri deti – a tak by striktne zmýšľajúci kresťan bol na Edith Piaf možná nahnevaný, pre tento jej vzťah. Edith sa vrúcne modlila a sv. Terezka zázračne pomohla. Napriek všetkému. Edith vraj zacítila vôňu ruží a vedela, že Marcel zvíťazí. 

Kardinál Pacelli – neskôr pápež Pius XII – v roku 1938 pomenoval Terezku ako „najchýrnejšiu divotvorkyňu modernej doby“. Terezka totiž nevylučuje nikoho zo svojho konania dobra na zemi. A ani zo svojej lásky.

Príjemcami jej účinnej pomoci a lásky sú ľudia širokého spektra:  vekového či sociálneho, katolíci, protestanti, židia, moslimovia i ateisti. S obľubou sa ku nej utiekajú aj ľudia drogovo, či alkoholovo závislí – pre ktorých je často posledným útočiskom.

Ako predpovedala, z neba spustila „dážď ruží“. Vôňa ruží sprevádzala viaceré zázračné vyslyšania v súvislosti s invokáciou ku nej. 

Krátky životopis sv. Terézie z Lisieux

  • Narodila sa 02.01.1873 v Alencone vo Francúzsku
  • Pochádzala z deviatich detí, bola najmladšia
  • Jej matka Zélia zomrela v roku 1877 – keď bola Terezka ešte malá
  • Matku jej potom nahrádzala najstaršia sestra Paulína, ktorá ale v roku 1882 vstúpila do karmelitánskeho kláštora
  • Do karmelitánskeho kláštora vstúpila aj Terezka – a v roku 1890 tam zložila večné sľuby
  • Život v kláštore nebol ľahký, Terezka trpezlivo znášala rôzne skúšky – okrem iného veľmi chudobnú stravu a zimu ( nekúrilo sa tam )
  • Terezka dostala tuberkulózu a v roku 1897 – ako 24 ročná zomrela
  • Jej pamätné slová sú : „ Mojim povolaním je láska“

Sv. Terezka z Lisieux  -  jednoduchá mladá žena, ktorej povolaním bola a stále je láska. Láska, ktorá nám začína v medziľudských vzťahoch čoraz viac chýbať.

Láska je aj jej odkazom pre dnešnú dobu. 

Zdroje, z ktorých som čerpala: www.terezka.kkp.sk, www.zivotopisysvatych.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?