Viete, kde možno stretnúť krásne ženy?

Autor: Margita Vernerová | 8.5.2016 o 9:32 | Karma článku: 7,27 | Prečítané:  1189x

Ja ich stretávam takmer každý deň. Vždy, keď sa vraciame z obeda, ony práve odchádzajú domov z denného klubu.

V tom klube sa denne stretávajú ich veľké dospelé  deti, ktoré majú rôzne ťažké diagnózy. Downov syndróm, detská obrna a iné, ťažké údely. 

Domov chodievajú  obvykle v dvoch skupinkách. Ich veľké deti kráčajú vpredu – vždy vysmiate a spokojné v družnej spoločnej debate a mamy za nimi – tiež, ako družná skupinka.  Tie ich krásne mamy denne  doprevádzajú svoje večné dietky do klubu aj z klubu. (Klub je predsa len krajšie pomenovanie, ako stacionár.)

V ich klube sú si všetci veľmi podobní a preto si rozumejú. Je tam priestor pre priateľstvá a spoločné tvorivé aktivity. Veľké deti s mamami, ktoré stretávam, dochádzajú do klubu autobusmi z blízkych dedín – a spoločne idú popoludní na autobusovú stanicu. Nie každý totiž má auto a nie každý vie šoférovať.

O  klube viem od mojej známej, ktorá tam má tiež dcérku. Ona mi rozprávala, ako je tam veľkým deťom spolu dobre a ako radi tam chodia. Ako spolu maľujú, vyšívajú, alebo  idú na spoločný nákup. Majú vraj úžasné vychovávateľky, ktoré  sa snažia, aby aj napriek svojim handicapom rástli. A hlavne, aby im bolo príjemne.

Viete si predstaviť  dennú námahu týchto mamičiek? Ráno musia priviezť deti autobusom, vrátiť sa autobusom domov, popoludní sa musia autobusom vrátiť naspäť do mesta a obratom zasa s dieťaťom domov.

Každá jedna matka prináša obetu pre výchovu svojich detí – matky postihnutých dietok však prinášajú obetu niekoľkonásobne vyššiu. Celoživotne. I napriek tomu, že ich perspektíva je ukrytá, ako slnko za oblakmi.

Sú to krásne ženy. Matky, na plný úväzok.

Všetky tieto krásne mamičky by si zaslúžili metál za svoju nesmiernu  námahu a obetavosť.

A to nielen na Deň matiek.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?