Mali ste pravdu, pani profesorka

Autor: Margita Vernerová | 15.8.2016 o 13:20 | Karma článku: 11,05 | Prečítané:  8218x

Pani profesorku som stretla pri kase v supermarkete. Tak úplne prozaicky - v sobotu ráno pri platení.

A hoci sme sa nevideli už takmer tridsať rokov, bolo na nej vidieť, že si ma pamätá. Stála za mnou s malým prúteným košíkom a ja som sa tak trocha nesmelo ku nej otočila a pozdravila.

Dlhé roky som ju túžila  stretnúť a veľa som jej toho chcela povedať. Učila nás na gymnáziu ruštinu a často  som z nej mala krásny pocit, akoby do tohto sveta ani nepatrila. Pôsobila na mňa vždy veľmi ušľachtilým dojmom. Akoby bola potomkom ruského šľachtického rodu. (Mimochodom – z Ruska naozaj pochádza.)

Vštepila mi na gymnáziu  lásku ku ruskej literatúre, pretože o nej  vedela tak nádherne rozprávať. Naučila ma mať rada Róberta Roždestvenského a jeho básne milujem dodnes. Tak, toto som jej stihla pri tom krátkom rannom stretnutí povedať. A že si na ňu veľmi rada spomínam. A často.

Jemne a s gráciou sa zasmiala, rukou si prešla po prameňoch vlasov – a tak nejako nostalgicky poznamenala, že dnes je už všetko inak.

„Pozrite sa len okolo seba, ten strašný konzum, táto civilizácia sa sama zničí“ – povedala s tou svojou noblesou ruskej šľachtičnej  a zrakom prešla po ľuďoch pri kasách. Trocha neisto som začala prestupovať z nohy na nohu a vďačná som bola okolnostiam, že môj kôš v to ráno  nebol  veľmi plný :-).

Stihla mi ešte prezradiť, že s Róbertom Roždestvenským sa poznala aj osobne – a z krátkeho  stretnutia s ňou  som si odniesla veľmi krásne pocity.

Niečo som jej však nestihla povedať.

Jeden zážitok, na ktorý si roky pamätám. Mali sme vtedy na hodine ruštiny písať písomku. Prehovorili sme ju, aby nám písomku odpustila - v ten deň sme totiž písali veľkú písomku z matematiky. Pani profesorka bola žena citlivá a chápajúca, tak nám písomku odpustila. Nejako ale celá zosmutnela a povedala nám: „Ach jaj, tie čísla, tie čísla. Pamätajte si, že svet čísiel nie je dobrým svetom.“

Nestihla som jej síce tento zážitok pripomenúť, ale často nad ním premýšľam. Takže, pani profesorka, mali ste pravdu.

Po rokoch, ošľahaná životom môžem aj ja povedať, že svet čísiel naozaj, nie je dobrým svetom.

Tie skutočné hodnoty a cenné myšlienky totiž nikdy nie sú  ukryté v nich. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Široký vlastní Váhostav cez majora z ŠtB

Vyšetrovanie ukázalo, že Váhostav pre oligarchu Juraja Širokého vlastní jeho niekdajší nadriadený z americkej misie v ŠtB.

KOMENTÁRE

Prečo Široký skrýva vzťah k firme až na Novom Zélande?

Pýtali sme sa už viackrát, tak len aby sme nevyšli z cviku.

DOMOV

Poznali Gauliedera. Vylučujú, že by spáchal samovraždu

Mal dokumenty, ktoré by boli aktuálne, keby sa zrušili amnestie.


Už ste čítali?