Čím ma očarilo San Remo

Autor: Margita Vernerová | 16.9.2016 o 11:21 | Karma článku: 6,81 | Prečítané:  2109x

San Remo sme navštívili na sklonku leta. Privítalo nás zaliate slnečnými lúčmi a očarilo  množstvom zelene a krásnou kvetinovou výsadbou. Ale nielen tým...

Postupne sme objavovali jeho ďalšie krásy a zaujímavosti.

Casino di San Remo

Kasíno v San Reme bolo otvorené v roku 1905. Budova bola postavená podľa návrhu francúzskeho architekta Eugéne Ferreta v secesnom štýle. Jeho zriadenie bolo ovplyvnené aj tým, že San Remo chcelo obstáť v konkurencií so susedným Azúrovým pobrežím. Neslúžilo však len na hazardné hry. Slúžilo aj na divadelné programy, koncerty a ako miesto stretnutí pre cudzincov.

Mesto kvetov a zelene

San Remo možno nazvať aj mestom kvetov. V okrajových častiach mesta je vidieť množstvo skleníkov, v ktorých sa kvety pestujú. Taktiež samotné mesto je nádherne vysadené kvetmi. Obdivovali sme množstvo rozkvitnutých letničiek, kríkov, nádherné oleandre a kaktusy, aj množstvo  paliem. Kvitnúce polia a kvetinové trhy sú dôvodom, prečo sa táto oblasť nazýva aj Kvitnúcou riviérou.

História mesta

História mesta siaha až do doby Rímskej ríše – keď tadiaľto prechádzala cesta Via Julia Augusta. V roku 1297 mesto dostal pod správu rod Doria a bol súčasťou Janovskej republiky. V roku 1794 bola táto oblasť obsadená Napoleonom. Spomienkou na bohatú históriu mesta  je nádherne zachovaná stredoveká štvrť La Pigna. Je situovaná v mierne kopcovitom teréne, takže pri jej návšteve je treba zdolávať náročnejší terén. La Pigna je ako vystrihnutá z filmov zo stredoveku – ešte nikdy som nevidela tak zachovanú súvislú spleť stredovekých  domov a uličiek – bol to jednoducho krásny zážitok.

Hudobný festival  San Remo

Oficiálny názov festivalu je Festival talianskej piesne ( Festival della canzone italiana). Festival sa koná v divadle Ariston - v mesiaci február ( resp. prelom február / marec). Prvý ročník festivalu bol v roku 1951 - odvtedy až doposiaľ sa koná pravidelne každý rok.

 

Villa Nobel

V San Reme strávil posledných päť rokov svojho života Alfréd Nobel. Presťahoval sa sem zo zdravotných dôvodov, pretože  miestne podnebie priaznivo vplývalo na jeho zdravotný stav. Vila, ktorú vlastnil,  je postavená v neogotickom štýle s prvkami maurskej architektúry. V súčastnosti je v nej múzeum o živote a diele Alfréda Nobela (zomrel v San Reme v roku 1896).

Villa Ormond a park pri nej 

Villa Ormond pôvodne patrila rodine Rambaldi, neskôr ju vlastnila švajčiarska rodina Ormond. V roku 1887 bola vila zničená pri zemetrasení, neskôr bola postavená v pôvodnom štýle. V roku 1930 ju kúpilo mesto a počas nejakej doby bol v nej miestny súd. Od roku 1987 je sídlom Medzinárodného inštitútu humanitárneho práva. V priestoroch bývajú aj rôzne kultúrne a spoločenské akcie. Okolo vily je nádherný park.

Pláže v San Reme

Pláže v San Reme sú pieskové, s pozvoľným vstupom do mora. K dispozícií sú  pláže s plateným vstupom, kde je potrebné zaplatiť vstup aj lehátko (alebo aspoň kreslo) a slnečník. V ich blízkosti je aj zopár verejných pláží, kde sa vstup neplatí, služby (šatne a sprchy) sú samozrejme na horšej úrovni. V čase našej návštevy (začiatkom septembra)  bola veľmi príjemná teplota vzduchu 28º Celzia a teplota vody 26º Celzia.

Obľúbená destinácia

  • Talianske mesto San Remo (50.000 obyvateľov)  je obľúbeným rekreačným a kultúrnym centrom Talianskej riviéry
  • Taliansku riviéru tvorí pobrežie Ligúrskeho mora od francúzskych hraníc až ku výbežku Toskánska.
  • Úsek medzi Janovom a Toskánskom sa nazýva Riviera di Levante
  • Úsek od Janova po francúzske hranice sa volá Riviera di Ponente
  • Mesto má vďaka výhodnej polohe v chránenej morskej zátoke veľmi priaznivú klímu
  • V minulosti bolo San Remo vyhľadávanou elitnou destináciou európskej aristokracie hlavne ako klimatické kúpele
  • Toto čarovné mesto navštívili napríklad ruská cisárovna Mária Alexandrovna, Cár Mikuláš II, Sisi a z ďalších  známych osobností  napríklad Alfréd Nobel
  • Mesto leží neďaleko hraníc s Francúzskom (asi 20 km), v blízkosti mesta Nice
  • Len pre zaujímavosť ešte citujem Wikipédiu "Sanremo (oficiálny tvar; alebo "San Remo" – ako je to pri mnohých geografických názvoch tohto typu, obidva sú správne)"

San Remo nesklamalo - ba naopak, bolo ešte čarovnejšie, ako som očakávala. Ak budete touto oblasťou prechádzať (napríklad cestou na Francúzsku riviéru), môže to byť inšpirácia aj pre vás.

Zdroje, z ktorých som čerpala: Wikipedia, Informačné brožúry mesta San Remo, www.info-sanremo.com, www.italie-pruvodce.cz

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan skončil v záverečnej etape na Tour Down Under tretí a vyhral bodovaciu súťaž

V etape triumfoval André Greipel, celkovým víťazom sa stal Daryl Impey.

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trumpovi neveria, že nie je rasista.


Už ste čítali?