Čím ma očarilo San Remo

Autor: Margita Vernerová | 16.9.2016 o 11:21 | Karma článku: 6,81 | Prečítané:  2038x

San Remo sme navštívili na sklonku leta. Privítalo nás zaliate slnečnými lúčmi a očarilo  množstvom zelene a krásnou kvetinovou výsadbou. Ale nielen tým...

Postupne sme objavovali jeho ďalšie krásy a zaujímavosti.

Casino di San Remo

Kasíno v San Reme bolo otvorené v roku 1905. Budova bola postavená podľa návrhu francúzskeho architekta Eugéne Ferreta v secesnom štýle. Jeho zriadenie bolo ovplyvnené aj tým, že San Remo chcelo obstáť v konkurencií so susedným Azúrovým pobrežím. Neslúžilo však len na hazardné hry. Slúžilo aj na divadelné programy, koncerty a ako miesto stretnutí pre cudzincov.

Mesto kvetov a zelene

San Remo možno nazvať aj mestom kvetov. V okrajových častiach mesta je vidieť množstvo skleníkov, v ktorých sa kvety pestujú. Taktiež samotné mesto je nádherne vysadené kvetmi. Obdivovali sme množstvo rozkvitnutých letničiek, kríkov, nádherné oleandre a kaktusy, aj množstvo  paliem. Kvitnúce polia a kvetinové trhy sú dôvodom, prečo sa táto oblasť nazýva aj Kvitnúcou riviérou.

História mesta

História mesta siaha až do doby Rímskej ríše – keď tadiaľto prechádzala cesta Via Julia Augusta. V roku 1297 mesto dostal pod správu rod Doria a bol súčasťou Janovskej republiky. V roku 1794 bola táto oblasť obsadená Napoleonom. Spomienkou na bohatú históriu mesta  je nádherne zachovaná stredoveká štvrť La Pigna. Je situovaná v mierne kopcovitom teréne, takže pri jej návšteve je treba zdolávať náročnejší terén. La Pigna je ako vystrihnutá z filmov zo stredoveku – ešte nikdy som nevidela tak zachovanú súvislú spleť stredovekých  domov a uličiek – bol to jednoducho krásny zážitok.

Hudobný festival  San Remo

Oficiálny názov festivalu je Festival talianskej piesne ( Festival della canzone italiana). Festival sa koná v divadle Ariston - v mesiaci február ( resp. prelom február / marec). Prvý ročník festivalu bol v roku 1951 - odvtedy až doposiaľ sa koná pravidelne každý rok.

 

Villa Nobel

V San Reme strávil posledných päť rokov svojho života Alfréd Nobel. Presťahoval sa sem zo zdravotných dôvodov, pretože  miestne podnebie priaznivo vplývalo na jeho zdravotný stav. Vila, ktorú vlastnil,  je postavená v neogotickom štýle s prvkami maurskej architektúry. V súčastnosti je v nej múzeum o živote a diele Alfréda Nobela (zomrel v San Reme v roku 1896).

Villa Ormond a park pri nej 

Villa Ormond pôvodne patrila rodine Rambaldi, neskôr ju vlastnila švajčiarska rodina Ormond. V roku 1887 bola vila zničená pri zemetrasení, neskôr bola postavená v pôvodnom štýle. V roku 1930 ju kúpilo mesto a počas nejakej doby bol v nej miestny súd. Od roku 1987 je sídlom Medzinárodného inštitútu humanitárneho práva. V priestoroch bývajú aj rôzne kultúrne a spoločenské akcie. Okolo vily je nádherný park.

Pláže v San Reme

Pláže v San Reme sú pieskové, s pozvoľným vstupom do mora. K dispozícií sú  pláže s plateným vstupom, kde je potrebné zaplatiť vstup aj lehátko (alebo aspoň kreslo) a slnečník. V ich blízkosti je aj zopár verejných pláží, kde sa vstup neplatí, služby (šatne a sprchy) sú samozrejme na horšej úrovni. V čase našej návštevy (začiatkom septembra)  bola veľmi príjemná teplota vzduchu 28º Celzia a teplota vody 26º Celzia.

Obľúbená destinácia

  • Talianske mesto San Remo (50.000 obyvateľov)  je obľúbeným rekreačným a kultúrnym centrom Talianskej riviéry
  • Taliansku riviéru tvorí pobrežie Ligúrskeho mora od francúzskych hraníc až ku výbežku Toskánska.
  • Úsek medzi Janovom a Toskánskom sa nazýva Riviera di Levante
  • Úsek od Janova po francúzske hranice sa volá Riviera di Ponente
  • Mesto má vďaka výhodnej polohe v chránenej morskej zátoke veľmi priaznivú klímu
  • V minulosti bolo San Remo vyhľadávanou elitnou destináciou európskej aristokracie hlavne ako klimatické kúpele
  • Toto čarovné mesto navštívili napríklad ruská cisárovna Mária Alexandrovna, Cár Mikuláš II, Sisi a z ďalších  známych osobností  napríklad Alfréd Nobel
  • Mesto leží neďaleko hraníc s Francúzskom (asi 20 km), v blízkosti mesta Nice
  • Len pre zaujímavosť ešte citujem Wikipédiu "Sanremo (oficiálny tvar; alebo "San Remo" – ako je to pri mnohých geografických názvoch tohto typu, obidva sú správne)"

San Remo nesklamalo - ba naopak, bolo ešte čarovnejšie, ako som očakávala. Ak budete touto oblasťou prechádzať (napríklad cestou na Francúzsku riviéru), môže to byť inšpirácia aj pre vás.

Zdroje, z ktorých som čerpala: Wikipedia, Informačné brožúry mesta San Remo, www.info-sanremo.com, www.italie-pruvodce.cz

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?