Najkrajšie miesta Talianska – Cinque Terre. Nepoznaná Ligúria

Autor: Margita Vernerová | 2.10.2016 o 17:40 | Karma článku: 11,08 | Prečítané:  6143x

Občas sa stane, že človek uvidí krásny obrázok krajiny a povie si: „Tak, sem by som chcel dakedy ísť.“ Tak to bolo aj v mojom prípade. Cinque Terre som uvidela na obrázkoch a zatúžila som túto časť nepoznanej Ligúrie navštíviť.

Cinque Terre v preklade znamená Päť zemí a tvorí ho pás pobrežia Talianskej riviéry západne od mesta La Spezia. Skladá sa z piatich malebných dedín, ktoré sú umiestnené na skalnatých pobrežiach.

Poradie dedín v smere od mesta La Spezia je nasledovné:

  • Riomaggiore
  • Manarola
  • Corniglia
  • Vernazza
  • Monterosso al Mare

Pobrežia, päť dedín a okolité svahy  tvoria spolu Národný park Cinque Terre  (Parco Nazionale delle Cinque Terre) a vzhľadom na svoju výnimočnosť sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO. 

Doprava v Cinque Terre

Autom sú prístupné len čiastkové úseky oblasti Cinque Terre – cesty sú tam veľmi úzke a často bývajú vzhľadom na záplavy a zosuvy pôdy nepriechodné. Najlepšie riešenie je zaparkovať autá (autobusy) v meste La Spezia a využiť možnosť dobre fungujúcej železničnej prepravy. Vlaky chodia veľmi často ( približne každých 30 minút) a preprava medzi jednotlivými dedinami trvá asi 5 minút. Trať ide v tesnej blízkosti mora a väčšina úsekov ide cez tunely. Celodenný lístok stojí 12 EUR – môžete ním jazdiť v priebehu dňa neobmedzene medzi jednotlivými dedinami. Taktiež je možné využiť aj dobre organizovanú lodnú prepravu – čo má svoje čaro, pretože pohľady na jednotlivé dediny od mora sú vraj nádherné. Nemôžem to ale posúdiť, pretože túto možnosť sme pre krátkosť času nevyužili.

Riomaggiore

Riomaggiore bolo prvou dedinou, ktorú sme navštívili. Domy sú tu typické vežovité troj až štvorposchodové, rôznofarebné. V centre dediny je kostol Sv. Jána Krstiteľa ( San Giovanni Battista) z roku 1340.  V Riomaggiore začína turistický chodník Via dell Amore vedúci do Manaroly. 

Manarola

Manarola sa mi zo všetkých dediniek páčila najviac. Je umiestnená na strmom skalnom útese a jej typické pestrofarebné domy tvoria tie najkrajšie obrázky z tejto čarovnej krajiny. Veľmi krásna bola prechádzka pozdĺž Via dell Amore.

Ďalšiou dedinou je Corniglia – ktorú sme žiaľ na našej prehliadke museli obísť, pretože sme časovo nestíhali a Corniglia je vraj pre turistov najhoršie prístupná.

Vernazza

Vernazza bola založená okolo roku 1000, v minulosti z týchto piatich dedín najlepšie prosperovala. V dedine je veľa krásnych uličiek, ktoré sú pospájané strmými schodmi. Je tu veľa zaujímavých vežovitých domov, hrad rodiny Doria, strelecká veža, kostol sv. Margaréty z Antiochie ( Santa Margherita d Antiochia) so zvonicou vysokou 40m.  Naša únava z prehliadky  Cinque Terre už v tejto dedine značne zosilnela, množstvo schodov aj teplé počasie nám dali zabrať. A tak sa mi spomienka na Vernazzu spája s foccaciou, na ktorej sme si pochutnávali v  tieni úzkych uličiek a s ubolenými nohami.

Monterosso al Mare

Vzhľadom na našu únavu sme už v Monterosso neplánovali žiadnu prehliadku – túžili sme už len ísť sa okúpať do mora. Pláže v Monterosso sú totiž najväčšie z celej oblasti Cinque Terre. Voda bola výborná, more bolo trocha hlbšie ako v San Reme, pláž bola z drobných kamienkov.  Sú tu pláže súkromné s plateným vstupom, ale aj pláže verejné so vstupom voľným, ktoré bývajú dosť plné. Nakoniec sme ale večer stihli aj krátku prechádzku po historickom centre.

História Cinque Terre

  • Prvé historické zmienky o tejto oblasti siahajú do 11. Storočia
  • Táto oblasť bola izolovaná od okolitého sveta, kvôli svojej polohe a obyvateľstvo tu žilo pomerne ťažkým životom
  • Až výstavba železnice v 19. storočí napomohla odstráneniu tejto izolácie
  • Obyvateľstvo sa v minulosti živilo hlavne poľnohospodárstvom (pestovanie hrozna a olív)  na svahovitých terasovitých políčkach a rybárstvom (hlavne obyvatelia  dediny Monterosso)
  • Veľa obyvateľov  z tejto oblasti emigrovalo kvôli chudobe do zahraničia – čiastočný rozmach nastal až po roku 1970, keď sa v tejto oblasti začal rozvíjať cestovný ruch.

Zvládnuť Cinque Terre za jeden deň je skutočne dosť náročné, pretože terén je kopcovitý, s množstvom schodov. Zážitky z týchto miest sú však nádherné, takže námaha sa určite vyplatí.

A či Cinque Terre patrí ku najkrajším miestam Talianska, ako som napísala v nadpise blogu?

Nuž, pre mňa určite áno.

Zdroje z ktorých som čerpala: Wikipedia, Informačné brožúry a vývesky z oblasti Cinque Terre

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?