Kamarátka moja, vieš čo je tvojím životným šťastím?

Autor: Margita Vernerová | 22.11.2016 o 18:24 | Karma článku: 6,39 | Prečítané:  622x

„Vieš čo je tvojím životným šťastím?“ - spýtala sa kamarátka mojej  tety, keď diskutovali spolu pri kávičke o problémoch, ktoré ich ťažili.

Poznali sa spolu dlhé roky – tak tá moja teta tušila, že to, čo sa dozvie,  bude pre ňu asi výsledok dlhoročného pozorovania.

„Vieš, tvoja povaha. Máš dobrú znášanlivú povahu a ide ti to zo srdca -  to je tvoje životné šťastie.“

Keď mi teta s ľahúčkym úsmevom pred rokmi túto príhodu rozprávala  iste ani netušila, ako hlboko sa mi zapíše do pamäte. A s odstupom času občas vyhodnocujem, akú úžasnú životnú múdrosť jej vtedy kamarátka povedala. Dobrá a znášanlivá povaha je naozaj obrovským životným šťastím.

Čím som staršia, tým viac obdivujem majiteľov tohto pokladu. A prečo ma táto téma napadla práve teraz?

Pred niekoľkými dňami som bola po prvý krát na Trnavskej novéne.

Zhodou okolností som na novéne bola práve v deň, keď bola ústrednou témou večera myšlienka: „Trpezlivo znášať iných“ . Kazateľom bol Mons. Milan Lach, SJ , gréckokatolícky  pomocný biskup prešovský. Mons. Lach s úžasnou dávkou empatie rozprával o znášanlivosti. Práve jeho homília ma na tejto úžasnej akcii oslovila najviac.

Znášanlivosť je vďačná téma, veľa príbehov na ňu poznám. O ľuďoch, ktorí ju nemali, ale našťastie aj o tých, ktorí jej mali aj navyše.

Spomínam si na príbeh, ktorý mi už dávnejšie porozprávala moja známa. V deväťdesiatych rokoch pracovala v jednej postsocialistickej firme, ktorá prechádzala rozsiahlou reformou. Noví majitelia počet zamestnancov vo firme výrazne znížili a presťahovali ju  do malej budovy.

Vo firme pracovali dve staršie dámy, ktoré sa nemali rady. Takmer všetci vo firme o nich vedeli, že si spolu nevychádzajú. Keď v tej firme prepúšťali, šéfovia zažmúrili obe oči a nechali ich obidve pracovať. Do dôchodkového veku im chýbalo obom asi 5 rokov a nebolo by pre ne ľahké si v takom veku hľadať nové zamestnanie. A hoci predtým pracovali v kanceláriách na opačných koncoch chodby, po reforme, vzhľadom na priestorové obmedzenia  nebola iná možnosť, len obe  posadiť spolu.

A tak nasledujúcich päť rokov sedeli spolu v kancelárií dve ženy, ktoré sa síce absolútne nemuseli, ale obdivuhodne sa vraj naučili trpezlivo sa znášať.  Len ony dve by asi vedeli povedať, koľko síl a námahy ich to stálo.

Nuž, znášanlivosť, to je vskutku úžasná kamarátka. 

A nielen to. Často,  priam  životná výhra.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?