Kamarátka moja, vieš čo je tvojím životným šťastím?

Autor: Margita Vernerová | 22.11.2016 o 18:24 | Karma článku: 7,66 | Prečítané:  705x

„Vieš čo je tvojím životným šťastím?“ - spýtala sa kamarátka mojej  tety, keď diskutovali spolu pri kávičke o problémoch, ktoré ich ťažili.

Poznali sa spolu dlhé roky – tak tá moja teta tušila, že to, čo sa dozvie,  bude pre ňu asi výsledok dlhoročného pozorovania.

„Vieš, tvoja povaha. Máš dobrú znášanlivú povahu a ide ti to zo srdca -  to je tvoje životné šťastie.“

Keď mi teta s ľahúčkym úsmevom pred rokmi túto príhodu rozprávala  iste ani netušila, ako hlboko sa mi zapíše do pamäte. A s odstupom času občas vyhodnocujem, akú úžasnú životnú múdrosť jej vtedy kamarátka povedala. Dobrá a znášanlivá povaha je naozaj obrovským životným šťastím.

Čím som staršia, tým viac obdivujem majiteľov tohto pokladu. A prečo ma táto téma napadla práve teraz?

Pred niekoľkými dňami som bola po prvý krát na Trnavskej novéne.

Zhodou okolností som na novéne bola práve v deň, keď bola ústrednou témou večera myšlienka: „Trpezlivo znášať iných“ . Kazateľom bol Mons. Milan Lach, SJ , gréckokatolícky  pomocný biskup prešovský. Mons. Lach s úžasnou dávkou empatie rozprával o znášanlivosti. Práve jeho homília ma na tejto úžasnej akcii oslovila najviac.

Znášanlivosť je vďačná téma, veľa príbehov na ňu poznám. O ľuďoch, ktorí ju nemali, ale našťastie aj o tých, ktorí jej mali aj navyše.

Spomínam si na príbeh, ktorý mi už dávnejšie porozprávala moja známa. V deväťdesiatych rokoch pracovala v jednej postsocialistickej firme, ktorá prechádzala rozsiahlou reformou. Noví majitelia počet zamestnancov vo firme výrazne znížili a presťahovali ju  do malej budovy.

Vo firme pracovali dve staršie dámy, ktoré sa nemali rady. Takmer všetci vo firme o nich vedeli, že si spolu nevychádzajú. Keď v tej firme prepúšťali, šéfovia zažmúrili obe oči a nechali ich obidve pracovať. Do dôchodkového veku im chýbalo obom asi 5 rokov a nebolo by pre ne ľahké si v takom veku hľadať nové zamestnanie. A hoci predtým pracovali v kanceláriách na opačných koncoch chodby, po reforme, vzhľadom na priestorové obmedzenia  nebola iná možnosť, len obe  posadiť spolu.

A tak nasledujúcich päť rokov sedeli spolu v kancelárií dve ženy, ktoré sa síce absolútne nemuseli, ale obdivuhodne sa vraj naučili trpezlivo sa znášať.  Len ony dve by asi vedeli povedať, koľko síl a námahy ich to stálo.

Nuž, znášanlivosť, to je vskutku úžasná kamarátka. 

A nielen to. Často,  priam  životná výhra.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?