Dve alpské jazerá z oblasti Salzkammergut

Autor: Margita Vernerová | 14.6.2018 o 17:07 | (upravené 14.6.2018 o 22:44) Karma článku: 10,43 | Prečítané:  4413x

O najhlbšom  rakúskom jazere Traunsee, na ktorom leží Zámok Orth (známy z rakúsko-nemeckého seriálu Schlosshotel Orth) a o jazere Altaussee, na ktorom sa pravidelne koná Rakúšanmi veľmi obľúbený Narzissenfest.

Rakúska Soľná komora (Salzkammergut) je na jazerá štedrá. Má ich vo svojej ponuke veľa, majú rôzne veľkosti a rôzne tvary, ale všetky majú jednu spoločnú vlastnosť. Poloha pod alpskými končiarmi im dáva výnimočnú  krásu.

Jazero Traunsee

Jazero Traunsee je vďaka svojej hĺbke 191 metrov  najhlbším jazerom v Rakúsku.  Je situované v Hornom Rakúsku, v oblasti Soľnej komory. Jazero je napájané riekou Traun.

Návštevníci Soľnej komory mi  asi dajú za pravdu, že táto oblasť patrí ku najkrajším oblastiam Rakúska. Úžasné alpské končiare, krásne lúky a množstvo jazier je zárukou úspechu u väčšiny návštevníkov. Okolo jazera Traunsee vedie vstupná cesta do Soľnej komory – takže Vás jazero takmer 12 km sprevádza pozdĺž cesty autom.  Našim plánovaným miestom zastávky bolo mestečko Gmunden a vodný Zámok Orth.

Vodný Zámok Orth je delikatesa. Jeho poloha na jazere a dlhý drevený most sú užasne fotogenické. Ak by v mestečku Gmunden nebolo už žiadne iné turistické lákadlo, jazero a zámok by boli úplne postačujúce, aby stáli za návštevu. Zámok  je  veľmi starý - archívne materiály hovoria o jeho vzniku v roku 1080. Má za sebou bohatú históriu, z novšej histórie len pár faktov: v roku 1914 ho získal František Jozef I. a v rokoch 1919 až 1973 nebol dostatočne udržiavaný. V roku 1995 bol oficiálne zakúpený mestom Gmunden  a momentálne sa využíva na rôzne konferenčné a spoločenské udalosti. V roku 1996 sa začal používať ako miesto pre natáčanie televízneho seriálu Schlosshotel Orth. 

Uvítala som, že mestečko Gmunden v čase našej návštevy nebolo presýtené turistami – nakoľko ide o pokojnejšiu oblasť Soľnej komory – napríklad v porovnaní s neďalekým veľmi rušným Hallstatom. 

Z novovekej histórie jazera ma zaujal fakt, že v posledný deň vojny – 08.mája 1945 spadlo do jazera americké vojenské lietadlo P-47 Thunderbolt.  Lietadlo bolo považované za stratené, jeho pozostatky boli objavené až v roku 2005 a vytiahnuté v roku 2006 z hĺbky 70 m.

Oblasť mestečka Gmunden bola v dávnej minulosti osídlená Keltami a Rimanmi. Rimania jazero pomenovali Lacus Felix ( Šťastné jazero).

Región Traunsee je vhodný hlavne na letnú turistiku a na vodné športy na jazere. Teplota vody v lete býva 19 stupňov Celzia – takže patrí ku chladnejším jazerám Soľnej komory.

Jazero Altausseer See

Jazero Altausseer See  je pomerne malé a nebyť Narzissenfestu by sme sa ku nemu asi nedostali. Čo je to Narzissenfest? Je to Rakúšanmi veľmi obľúbená kultúrno-spoločenská akcia, ktorá sa koná v kúpeľnom mestečku Bad Aussee v blízkosti jazera Altausseer See a trvá 9 dní. Každú jar, počas posledného májového týždňa  účastníci tvoria masívne kvetinové sochy z kvetov narcisov a cez víkend prechádzajú s nimi najskôr cez mesto a potom sa presunú na jazero a na plavákoch  púšťajú sochy na vyhliadkovú  cestu jazerom. Celé je to samozrejme spojené s miestnou ľudovou hudbou, nádhernými krojmi a bohatým občerstvením. Pre účely tejto akcie sa striedajú dve jazerá – jazero Altausseer See jeden rok, na druhý rok jazero Grundlsee.

V okolí Bad Aussee je päť jazier. Za zmienku iste stojí ešte jazero Toplitzsee, ktoré je opradené rúškom tajomnosti. Ukrýva vraj nacististický poklad a archív a pri hľadaní týchto tajomstiev viackrát došlo ku záhadným úmrtiam bádateľov. Jazero je veľmi hlboké a je veľmi bahenné. Tento región bol jedným z posledných útočísk nacistickej strany, vlády a armády.

Región Bad Aussee je jedinečný ešte aj z iného dôvodu. Jeho obyvatelia nosia tradičný kroj ( tracht) denne. Pre ženy kroj pozostáva z Dirndl typu šiat – v tejto oblasti má zelený korzet, ružovú sukňu a fialovú zásteru. Na tieto ich kroje sa neviem vynadívať, ženy sú v nich v každom veku krásne. 

Šťastnou náhodou sme sa dostali do "VIP zóny" - bolo to trocha úsmevné, pretože jej súčasťou bolo aj  mólo s dobrým výhľadom, na ktorom sme mohli sedieť a máčať si nohy vo vode jazera.

Nad jazerom sa vypína viacero alpských končiarov, dominantný je hlavne  Loser (1838 m) s lyžiarskym areálom.

Hoci sme jazero navštívili v čase Narzissenfestu s bohatým programom – aj tak  najlepším zážitkom z tejto akcie bola pre mňa prechádzka okolo jazera. Oblasť pôsobí aj ako klimatické kúpele a prechádzka bola skutočne veľmi prijemná.

Oblasť  Altaussee má najväčšie soľné ložiská v Rakúsku.

Oblasť Soľnej komory - Salzkammergut

Oblasť Soľnej komory (Salzkammergut) je skutočne krásnou a vzácnou oblasťou Rakúska. Je to niečo ako ochranná známka kvality tejto oblasti. Preniká tromi spolkovými krajinami:

  • Horným Rakúskom (72% oblasti Salzkammergut)
  • Štajerskom (16% oblasti Salzkammergut)
  • Salzburskom (12% oblasti Salzkammergut)

 

Oblasť Soľnej komory sme navštívili viackrát a vždy ma milo prekvapila. Určite sa oplatí dať si ju do zoznamu plánovaných návštev Rakúska.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Beaty Balogovej

Aktivity bývalých siskárov nie sú variáciou slobody slova

Tóth ukázal, aký mizerný je "analytik".

DOMOV

Návrat do čias mečiarizmu. Reakcie redakcií na sledovanie novinárov

Reagujú Aktuality.sk i týždenník .týždeň.


Už ste čítali?