reklama

Ženevské jazero - najväčšie z alpských jazier

O najväčšom alpskom jazere – Ženevskom jazere, ktoré leží na území Švajčiarska aj Francúzska. Čím sa odlišuje od iných alpských jazier a čo ho preslávilo. A prečo ho umelci milujú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Ženeva - pri Ženevskom jazere
Ženeva - pri Ženevskom jazere (zdroj: Ivan Verner)

Alpské jazerá sa mi páčia hlavne preto, že alpské končiare z nich akoby vyrastajú, týčia sa nad nimi a zrkadlia sa v ich priezračnej vode.

V Ženeve, pri Ženevskom jazere je to ale inak. Jazero je súčasťou luxusného centra mesta a nad jazerom nie sú krásne alpské končiare, ale množstvo luxusných hotelov, sídla tých najúspešnejších firiem, či turistické atrakcie.

Alpské končiare môžete v prípade dobrého počasia vidieť len v diaľke. Vzhľadom na rozlohu Ženevského jazera je aj krajinná rôznorodosť okolia jazera značná. Inak iste vnímajú jeho vzhľad v iných mestách na pobreží jazera, kde sú Alpy celkom blízko. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prechádzka okolo Ženevského jazera - Ženeva
Prechádzka okolo Ženevského jazera - Ženeva (zdroj: Ivan Verner)

Ženevské jazero (Lac Léman, Lac de Genéve či po nemecky Genfersee) má rozlohu 584 km2, leží v nadmorskej výške 372 m, dĺžku má 72 km a maximálna šírka je 13,5 km. Maximálna hĺbka je 310 m. Jazero nie je až tak bohaté na ryby, ako iné švajčiarske jazerá. Teplota vody v lete býva od 19 do 24 stupňov Celzia. Jazero leží na území Švajčiarska a Francúzska.

Fontána na Ženevskom jazere  ( Jet dÉau)
Fontána na Ženevskom jazere ( Jet dÉau)  (zdroj: Ivan Verner)

Fontána na Ženevskom jazere

Fontána na Ženevskom jazere ( Jet dÉau) patrí ku najznámejším a najviac fotografovaným objektom v Ženeve. Je viditeľná z mnohých častí Ženevy a preto je výborným orientačným bodom pre turistov. Vidno ju aj z lietadla.

Fontána bola inštalovaná v roku 1886 a slúžila vtedy ako poistný ventil pre hydraulickú sieť. Bola na inom mieste ako je teraz. V roku 1891 bola presunutá do dnešnej polohy. Fontána vychrlí 500 litrov vody z jazera za sekundu do výšky 140 metrov. Voda opúšťa vystrekovaciu trysku rýchlosťou 200 km / hod. Pri pohľade na fontánu vidíte v ovzduší asi 7000 litrov vody. Fontána je krásna, vydržala by som na ňu pozerať aj niekoľko hodín. Funguje počas celého roka s výnimkou mrazu a silného vetra. Patrí ku najväčším fontánam sveta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri našej návšteve sme mali šťastie – bolo krásne slnečné počasie a pri fontáne bola nádherná dúha.

Fontána na Ženevskom jazere
Fontána na Ženevskom jazere (zdroj: Ivan Verner)
Vystrekovacia tryska - takto vyzerá detail fontány - Voda opúšťa vystrekovaciu trysku rýchlosťou 200 km / hod.
Vystrekovacia tryska - takto vyzerá detail fontány - Voda opúšťa vystrekovaciu trysku rýchlosťou 200 km / hod. (zdroj: Ivan Verner)

Most Mont-Blanc

Most Mont-Blanc (Pont du Mont-Blanc) je najznámejším mostom v Ženeve. Názov mostu vznikol asi preto, že je z mostu v prípade dobrého počasia dovidieť až na Mont-Blanc, vzdialený asi 80 km. Fascinuje ma ich švajčiarska národná hrdosť, s ktorou svojimi vlajkami zdobia všetko, čo sa dá vyzdobiť. Most ozdobený vlajkami je veľmi impozantný.

Most Mont-Blanc (Pont du Mont-Blanc)
Most Mont-Blanc (Pont du Mont-Blanc)  (zdroj: Ivan Verner)

Kvetinové hodiny

Kvetinové hodiny v blízkosti Ženevského jazera nás milo potešili. Tradičné švajčiarske hodinársvo sa odráža aj v tomto unikátnom kvetinovom výtvore. Hodiny majú priemer 5 metrov, kvety sa obmieňajú podľa sezóny a je ich tam viac ako 6500 kusov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Kvetinové hodiny pri Ženevskom jazere
Kvetinové hodiny pri Ženevskom jazere (zdroj: Ivan Verner)

Miesto, kde zavraždili Sissi

Rakúska cisárovná Alžbeta, známa pod menom Sissi, zomrela 10. septembra 1898 po tom, ako ju na brehu Ženevského jazera trojhranným pilníkom bodol do srdca taliansky anarchista Luigi Lucheni. Sissi sa vybrala v osudný deň na výletnú plavbu po Ženevskom jazere. V prístave ju prepadol protihabsbursky orientovaný anarchista, ktorý v čase vraždy ani netušil, koho napadol. Jeho úmyslom bolo zavraždiť niekoho zo šľachtického stavu. Sissi neskonala hneď, po čine sa postavila na nohy, takže sa zdalo, že jej zranenie nie je tak vážne. Lucheni ju však zasiahol priamo do srdca a strata krvi bola pre Sissi fatálna. Zaujímavosťou je, že dvorná dáma, ktorá ju na tejto poslednej ceste sprevádzala, bola Slovenka – grófka Irma Sztáryová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Socha Sissi pri Ženevskom jazere
Socha Sissi pri Ženevskom jazere (zdroj: Ivan Verner)

Tsunami na Ženevskom jazere?

Hoci to znie prekvapujúco, v roku 563 n.l. bola zaznamenaná na Ženevskom jazere veľmi tragická udalosť. Podľa kroniky išlo o katastrofu, spôsobenú masívnym zosunom pôdy v mieste, ktoré sa nazývalo Tauredunum. Spôsobilo to obrovskú vlnu, ktorá zničila mnohé osady na pobreží a zasiahla aj Ženevu obrovskou silou. Vlny boli vysoké až 16 metrov a zabili množstvo obyvateľov.

V kronikách existujú dôkazy o ďalších 4 podobných udalostiach, čo môže znamenať, že tsunami môže byť opakujúcim sa javom. Švajčiarsky federálny úrad pre civilnú ochranu pri posudzovaní rizík katastrof uvažuje aj s možnosťou tsunami.

Pohľad na Ženevské jazero
Pohľad na Ženevské jazero (zdroj: Ivan Verner)
Ruské koleso - turistické atrakcie na brehu Ženevského jazera
Ruské koleso - turistické atrakcie na brehu Ženevského jazera (zdroj: Ivan Verner)
Ruské koleso pri Ženevskom jazere - švajčiarsky znak nechýba ani tu
Ruské koleso pri Ženevskom jazere - švajčiarsky znak nechýba ani tu  (zdroj: Ivan Verner)

Krásu Ženevského jazera ocenili mnohí umelci a iné známe osobnosti, pretože majú svoje luxusné sídla práve tu. Jazero pôsobí veľmi relaxačne, čo tvorivé múzy iste potrebujú. Ceny nehnuteľností okolo Ženevského jazera sú veľmi vysoké. Švajčiarske pobrežie sa nazýva aj Švajčiarska riviéra.

Voda z jazera sa po jednoduchej úprave používa ako pitná voda pre viac ako 800.000 ľudí. Jazero sa využíva na kúpanie a voľnočasové aktivity. Na pobreží je viac ako 100 pláží z výbornou kvalitou vody.

Pohľad na Ženevské jazero z priestorov  Paláca OSN, ktorý je v blízkosti jazera
Pohľad na Ženevské jazero z priestorov Paláca OSN, ktorý je v blízkosti jazera (zdroj: Ivan Verner)
Loďou po Ženevskom jazere - v pozadí Grandhotel Kempinski v Ženeve
Loďou po Ženevskom jazere - v pozadí Grandhotel Kempinski v Ženeve (zdroj: Ivan Verner)
Pri Ženevskom jazere
Pri Ženevskom jazere (zdroj: Ivan Verner)

Návšteva Ženevy a prechádzka okolo Ženevského jazera patria ku veľmi silným zážitkom zo Švajčiarska. 

Ku samotnej historickej časti Ženevy a ku Palácu OSN sa ešte vrátim v budúcom blogu.

Margita Vernerová

Margita Vernerová

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  126x

Žijem akosi príliš rýchlo. Ale čím viac so mnou krúti vír môjho pracovného života, tým viac si vážim chvíle šťastia, ktoré môžem prežívať s mojimi najdrahšími. A ešte niečo. Blogujem rada. :-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu