Vitajte v Ženeve - Ženeva očami turistu

Autor: Margita Vernerová | 15.11.2018 o 18:29 | (upravené 27.11.2018 o 22:39) Karma článku: 2,65 | Prečítané:  1105x

Prečo sa o Ženeve hovorí ako o najmenšom z veľkých miest, čo sa mi v Ženeve páčilo a či môže byť  pre turistov prechádzka Palácom národov zaujímavá.

Ženeva je významným priemyselným, obchodným a finančným centrom. Má asi 200 tisíc obyvateľov  a  býva často označovaná aj ako najmenšie z veľkých miest.  Má totiž oveľa väčší medzinárodný vplyv, ako akékoľvek iné mesto s 200 tisíc obyvateľmi.

Je to hlavne kvôli tomu, že je domovom dvadsiatich medzinárodných organizácií a stále misie tu má viac ako 160 štátov.

Hoci Ženeva leží na území Švajčiarska (pri francúzskych hraniciach) máte pocit, že ste už vo Francúzsku. Francúzsky vplyv je tu totiž veľmi silný.

Prehliadku Ženevy sme začali návštevou Paláca národov - čakala nás tu moderovaná hodinová prehliadka s ich sprievodcom. Aké boli moje očakávania pred touto návštevou? Nuž popravde, obávala som sa, že to bude trocha nudné. Náš sprievodca to ale zariadil inak. Bol to mladý sympatický Nemec so zmyslom pre humor a presvedčil nás, že aj o vážnych veciach sa dá hovoriť  veľmi zaujímavo s iskričkou humoru.

Palác národov

Palác národov bol pôvodne postavený ako sídlo Spoločnosti národov , ktorá vznikla v roku 1920 a jej cieľom bolo zaistiť svetový mier po trpkej skúsenosti z 1. svetovej vojny. Palác bol postavený v rokoch 1929-1936 a v danej dobe išlo o druhú najväčšiu stavbu v Európe po francúzskom zámku Versailles.

Po 2. svetovej vojne bola založená Organizácia spojených národov (OSN) a palác sa stal jej európskym sídlom (ústredná svetová centrála je v New Yorku). Paradoxne  sídlom sa stalo Švajčiarsko – ako  krajina, ktorá do OSN vstúpila až v roku 2002. Palác je obkolesený krásnym parkom s výhľadom na Ženevské jazero. Park je medzinárodným územím.

Palác bol niekoľkokrát prestavaný a rekonštruovaný, v súčasnej dobe má 34 konferenčných sál a 2800 kancelárií. Aj Slovenská republika tu má  svoje vlastné priestory.

 

 

Zlomená stolička

Pri prvom pohľade na túto veľkú drevenú sochu ma napadlo, že ide o nejaké moderné umenie bez hlbšieho významu. Skutočnosť je ale iná. 

Stolička so zlomenou nohou, ktorá stojí pri Paláci národov totiž symbolizuje protest proti nášľapným mínam, ktoré zmrzačili množstvo nevinných obetí. Nášľapné míny sú pre útočiace vojsko lacnou zbraňou, ktorá dokáže veľmi ublížiť, náklady na ich likvidáciu sú takmer tisícnásobne vyššie, ako náklady na ich nákup.

Autorom monumentu je švajčiarsky umelec Daniel Berset, postavil ju tesár Luis Genéve. Stolička má výšku 12 metrov a hmotnosť 5,5 tony.

Ulicami Ženevy

Po prehliadke Paláca OSN sme sa autobusom presunuli do nákupnej a bankovej štvrte Ženevy a odtiaľ do starého mesta Ženevy. Čakalo nás zaujímavé putovanie bludiskom starých uličiek.

 

Zopár zaujímavých štatistík o Ženeve

  • V roku 2017 sa Ženeva zaradila medzi 15 najvýznamnejších finančných centier na svete, na 5.mieste v rámci Európy
  • V roku 2017 sa stala siedmym najdrahším mestom na svete
  • V roku 2018 sa umiestnila na treťom mieste v oblasti kúpnej sily obyvateľstva

Katedrála sv. Petra v Ženeve

Katedrálu sme našli  v centre starého mesta, na miernom kopčeku ako pokojne dozerá na mesto.

Zaujímavé je, že katedrála bola postavená pôvodne ako rímsko-katolícka, neskôr počas reformácie sa stala protestantským kostolom. Pôvodná stavba bola založená v 4. storočí, neskôr výrazne prestavaná v ďalších storočiach. V katedrále pôsobil aj John Calvin – dodnes je tu drevená stolička, ktorú používal.

 

Hlavná budova je dlhá 64 metrov. V priestoroch katedrály je aj významné archeologické nálezisko.  Veža katedrály je prístupná pre verejnosť ako vyhliadkové miesto.

Brusnwick Monument 

Pri prvom pohľade na monument iste  začnete premýšľať, aký bol účel tejto zaujímavej stavby. 

Brunswick Monument v blízkosti Ženevského jazera  je mauzóleum postavené v roku 1879 v Ženeve.  Je spomienkou na Karola II., vojvodu Brunswick, ktorý odkázal svoje bohatstvo mestu Ženeva pod podmienkou výstavby monumentu, venovaného jeho osobe.  Údajne však náklady na výstavbu mauzólea boli oveľa vyššie, ako majetok zanechaný vojvodom.

Melancholie - socha, ktorá spôsobuje silné emócie

Pri prechádzke promenádou na brehu Ženevského jazera určite neprehliadnete túto sochu.  Pozriete sa ňu a nesmierne živo uvidíte človeka v depresii. Zlomeného životom a obťažkaného smútkom. Takto som ju teda vnímala ja.

Keď som si neskôr doma hľadala viac informácií o tejto soche a jej autorovi, zaujal ma jej príbeh. Autorom je Albert György, rodák z Rumunska ( narodený 1949) , žijúci vo Švajčiarsku.

Autor po smrti svojej prvej manželky žil v izolácií a smútku, žiaľu teda dobre rozumie.  Nesmierne pútavo vyobrazil prázdnotu, ktorá v nás po smrti drahých  blízkych bytostí zostáva. Socha na mňa zapôsobila mimoriadne emotívne až dojímavo.

V Ženeve bolo veľa ďalších krásnych objektov, ktoré sa mi páčili a zaujali ma. Dobrý pocit z návštevy bol iste umocnený aj množstvom zelene v meste. Nádherné bolo  hlavne Ženevské jazero, o ktorom som písala v minulom blogu. (Zaujalo ma natoľko, že som mu venovala samostatný blog.)

Ženeva je jednoducho krásavica, ktorú sa oplatí navštíviť.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?