reklama

Tri miesta, ktoré sa oplatí navštíviť v zimnom Bavorsku

Tri perly Bavorska - Garmisch- Partenkirchen ( súčasť kolekcie Best of the Alps), kláštor v Ettale a bavorské zámky  Ľudovíta II. Poprášené snehom s čarom Vianoc.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Vianočný Garmisch-Partenkirchen
Vianočný Garmisch-Partenkirchen (zdroj: Ivan Verner)

Garmisch- Partenkirchen

Milovníci lyžovania a turistiky iste veľmi dobre poznajú toto malé mestečko v Bavorsku. Jeho unikátna poloha pod najvyšším nemeckým vrchom Zugspitze ( 2962 m n.m.) mu priam predurčila jeho úspešnosť. Mestečko je malé (má asi 27 tisíc obyvateľov), ale je neskutočne malebné. Nádherné maľované domy v centre a v ich pozadí kulisa krásnych bavorských Álp pôsobia veľmi harmonicky. Ako vznikol ten zložitý názov mesta? Spojením dvoch častí Garmisch a Partenkirchen vzniklo jedno mesto – a aby nikto nebol ukrátený, do spoločného označenia sa dostali oba názvy mestečiek.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Vianočná atmosféra v Garmisch-Partenkirchen
Vianočná atmosféra v Garmisch-Partenkirchen (zdroj: Ivan Verner)
Vianočný Garmisch-Partenkirchen - Maľby na domoch sú výrazným prvkom tohto mestečka
Vianočný Garmisch-Partenkirchen - Maľby na domoch sú výrazným prvkom tohto mestečka (zdroj: Ivan Verner)

Mestečko leží v nadmorskej výške 708 m n.m. a ozubnicovou železnicou sa odtiaľto môžete dostať priamo na Zugspitze (2962m n.m.).

Cestovný ruch v tejto oblasti sa začal v roku 1889 po dokončení železnice z Mníchova. V roku 1936 sa tu konali Zimné olympijské hry. Pravidelne sa tu konajú mnohé lyžiarske súťaže – aj preto je toto mestečko známe a populárne.

Vianočný Garmisch-Partenkirchen - Zugspitze, ktorý sa vypína nad mestečkom vytvára krásnu kulisu
Vianočný Garmisch-Partenkirchen - Zugspitze, ktorý sa vypína nad mestečkom vytvára krásnu kulisu (zdroj: Ivan Verner)

Garmisch-Partenkirchen je súčasťou prestížnej kolekcie Best of the Alps (je to medzinárodná pečať kvality ktorá spája najznámejšie a exkluzívne alpské strediská)

Do tejto kolekcie patrí 11 alpských destinácií:

  • Chamonix-Mont-Blanc

  • Cortina d'Ampezzo

  • Davos Klosters

  • Garmisch-Partenkirchen

  • Grindelwald

  • Kitzbühel

  • Lech Zürs am Arlberg

  • Megéve

  • Seefeld

  • St. Anton am Arlberg

  • St. Moritz

Opátstvo v Ettale a ettalský likér

Klásštor v Ettale ( Bavorsko)
Klásštor v Ettale ( Bavorsko)  (zdroj: Ivan Verner)

Neďaleko Garmisch-Partenkirchenu obkolesené vrcholmi Álp leží benediktínske opátstvo v Ettale. Opátstvo bolo založené v roku 1330 cisárom Ludvíkom Bavorským. V benediktínskej komunite žije asi 50 mníchov a je jedným z najväčších benediktínskych kláštorov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Kláštor v Ettale - Budovy opátstva sú veľmi majestátne – ich centrum tvorí kostol Nanebovzatia Panny Márie
Kláštor v Ettale - Budovy opátstva sú veľmi majestátne – ich centrum tvorí kostol Nanebovzatia Panny Márie (zdroj: Ivan Verner)
Interiér kostola Nanebovzatia Panny Márie - Ettal
Interiér kostola Nanebovzatia Panny Márie - Ettal (zdroj: Ivan Verner)

 V minulosti, keď nebola dostupná lekárska starostlivosť slúžili kláštory aj ako miesta, kam si chodili ľudia pre liečivé bylinky a tinktúry pre chorých. Tu sa práve začína história starého ettalského likéru, ktorý sa pôvodne vyrábal ako liečivo pre chorých. Mnísi likér vyrábali v dvoch prevedeniach – ako zelený a žltý. Dodnes sa oba ešte vyrábajú a pribudli ku nim ďalšie druhy. Recept na výrobu je prísne utajovaný a poznajú ho len dvaja pátri.

Kláštor v Ettale - Exkurzia v priestoroch, kde sa likéry vyrábajú
Kláštor v Ettale - Exkurzia v priestoroch, kde sa likéry vyrábajú (zdroj: Ivan Verner)

Navštívili sme aj priestory, kde sa likéry vyrábajú. Starobylé priestory kláštora, kde sa likér vyrába, rozvoniavajú bylinkami a koreninami. Páter, ktorý tajný recept na výrobu likérov pozná, nám robil sprievodcu tajomstvami likérov. Exkurzia bola veľmi zaujímavá, spojená s ochutnávkou – určite odporúčam pri návšteve Ettalu ju absolvovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Zimný Ettal - Bavorsko
Zimný Ettal - Bavorsko (zdroj: Ivan Verner)

Okrem likérov pátri vyrábajú aj bylinkové čaje (bylinky sami zbierajú na alpských lúkách a niektoré pestujú so svojich bylinkových záhradkách), varia pivo, majú vlastnú výrobňu syrov, prevádzkujú hotel a reštauráciu a internátnu strednú školu.

Zimný Ettal - Bavorsko - pohľad na hotel, ktorý spravujú benediktíni
Zimný Ettal - Bavorsko - pohľad na hotel, ktorý spravujú benediktíni (zdroj: Ivan Verner)
Zimný Ettal - Bavorsko - obkolesené horami - nadmorská výška je cca 900 m n.m. Pohľad na kláštornú reštauráciu - spravujú ju benediktíni
Zimný Ettal - Bavorsko - obkolesené horami - nadmorská výška je cca 900 m n.m. Pohľad na kláštornú reštauráciu - spravujú ju benediktíni (zdroj: Ivan Verner)
Zimný Ettal - v obkolesení hôr - kopce nasvietené pri západe slnka
Zimný Ettal - v obkolesení hôr - kopce nasvietené pri západe slnka (zdroj: Ivan Verner)

Bavorské zámky

Bavorské zámky Ľudovíta II. - najznámejší a turistami najviac navštevovaný je zámok Neuschwanstein
Bavorské zámky Ľudovíta II. - najznámejší a turistami najviac navštevovaný je zámok Neuschwanstein  (zdroj: Ivan Verner)
Cestou na Neuschwanstein - v zime nefunguje kyvadlová preprava na zámok, treba ísť pešo. Alebo sa môžete romanticky odviezť na konskom záprahu.
Cestou na Neuschwanstein - v zime nefunguje kyvadlová preprava na zámok, treba ísť pešo. Alebo sa môžete romanticky odviezť na konskom záprahu. (zdroj: Ivan Verner)

Byť v Bavorsku a nenavštíviť bavorské zámky Ľudovíta II. by bola veľká chyba. Hoci sme ich už navštívili v minulosti, radi sme si pozreli, ako vyzerajú v zime. Príbeh Ľudovíta II. Bavorského je asi každému známy – je to príbeh smutný, nad ktorým sa vznáša krásna Wagnerova hudba a znie legenda o Lohengrinovi.

Ľudovít II. Bavorský
Ľudovít II. Bavorský  (zdroj: Ivan Verner)

Ľudovít II. bol romantický snílek a rojko, ktorý uveril vo všemocnú silu umenia a myslel si, že krásnou Wagnerovou hudbou dokáže zmeniť svet ku lepšiemu. Nádherné romantické zámky dal postaviť v období, keď bola éra romantických kráľov už nenávratne preč (Neuschwanstein bol dokončený v roku 1886) a ich finančne náročnými stavbami zruinoval štátny rozpočet.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Zámok Hohenschwangau - kde Ľudovít II. prežil detstvo a mladosť. Zámky Hohenschwangau a Neuschwanstein sú od seba len pár kilometrov ( pešo asi  20 minút) - z jedného je vidno na druhý
Zámok Hohenschwangau - kde Ľudovít II. prežil detstvo a mladosť. Zámky Hohenschwangau a Neuschwanstein sú od seba len pár kilometrov ( pešo asi 20 minút) - z jedného je vidno na druhý (zdroj: Ivan Verner)

Vzhľadom na mnohé problémy bol lekármi uznaný za duševne chorého, bol pozbavený svojej kráľovskej funkcie a v krátkom čase tragicky zahynul - utopil sa v jazere pri zámku Berg. Dodnes nie je uzatvorená oficiálna verzia príčiny jeho smrti (či išlo o vraždu, samovraždu, alebo nešťastnú náhodu)– rovnako ako jeho život, aj jeho smrť zostala opradená tajomstvom.

Jazero Alpsee v blízkosti zámku Hohenschwangau
Jazero Alpsee v blízkosti zámku Hohenschwangau (zdroj: Ivan Verner)

Jeho sen – aby sa bavorský národ mal pri ňom dobre sa naplnil až po jeho smrti – ročný príjem do štátnej pokladnice len zo vstupného na zámok Neuschwanstein je vo výške desiatok miliónov EUR. 

Bavorské zámky sú úletom od reality. Boli úletom pre Ľudovíta II. a úletom od reality sú aj pre návštevníkov. Sú krásne, honosné, romantické a turistami veľmi obľúbené. V zimnom období nie je turistov až tak veľa, ako počas iných ročných období. V kľude si ich teda môžete vychutnať.

Labute boli symbolom Ľudovíta II. - je ich veľa aj  na jazere Alpsee
Labute boli symbolom Ľudovíta II. - je ich veľa aj na jazere Alpsee (zdroj: Ivan Verner)

Bavorsko je pre mňa krásnym miestom - rovnako ako Tirolsko ho mám veľmi rada. Sú si podobné ako dve sestry, nie sú od Slovenska až tak ďaleko a naplnia vás nezabudnuteľnými spomienkami.


 

Margita Vernerová

Margita Vernerová

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  126x

Žijem akosi príliš rýchlo. Ale čím viac so mnou krúti vír môjho pracovného života, tým viac si vážim chvíle šťastia, ktoré môžem prežívať s mojimi najdrahšími. A ešte niečo. Blogujem rada. :-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu