reklama

Verona - mesto večnej lásky

Máloktoré mesto má taký krásny príbeh, ako Verona. Príbeh večnej lásky Rómea a Júlie. Aj preto je talianska Verona vyhľadávaným cieľom turistov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Kde začať prehliadku Verony?

Najlepšie asi v uličke Via Cappelo na čísle 23, kde sa nachádza najviac navštevovaný objekt Verony. Je to starý dom zo 14. storočia – Casa di Giulietta (Júliin dom), do ktorého Shakespeare umiestnil jednu z najznámejších scén hry Rómeo a Júlia. Scénu, v ktorej Júlia stojí na balkóne domu a Rómeo jej pod balkónom vyznáva lásku.

Júliin balkón - Verona
Júliin balkón - Verona  (zdroj: Ivan Verner)

Príbeh Rómea a Júlie je azda najznámejším príbehom večnej lásky. Je to príbeh zo 16. storočia a odohráva sa práve vo Verone. Rómeo z rodu Montekovcov sa na plese zamiluje do Júlie zo znepriateleného rodu Capuletovcov. Mladí ľudia svoju nesmiernu lásku spečatia tajným sobášom. Obrovská láska je však v ostrom protiklade s obrovskou nenávisťou, ktorú viacerí príslušníci týchto dvoch rodov voči sebe cítia. Rómeo sa neskôr dostáva do vyhnanstva a Júliu chcú rodičia proti jej vôli vydať za mladého veronského šľachtica Parisa. Júliin brat Lorenzo, v snahe pomôcť zaľúbencom dá Júlii vypiť čarovnú esenciu, ktorá spôsobí, že Júlia je 42 hodín akoby mŕtva. Podľa zosnovaného plánu očakávajú, že Júliu pochovajú do hrobky, odkiaľ by ju Rómeo odviedol preč. Rómeo sa túto informáciu o Júliinej smrti dozvie skreslene, nevie o tom, že jej „smrť“ je len dočasná a myslí si, že je skutočne mŕtva. Zabije Parisa, ktorý stráži Júliinu hrobku a otrávi sa. Keď sa Júlia preberie a zistí, že Rómeo je mŕtvy, prebodne sa dýkou. Až smrť dvoch zamilovaných mladých ľudí zmieri oba znepriatelené rody.

Dom je skutočne stredovekým rodovým sídlom rodiny Cappelletti a ku podivu, Shakespeare sa vraj na toto miesto nikdy nebol pozrieť. Dom prešiel viacerými rekonštrukciami a počas histórie tu bol napríklad hospic, hotel, či lekáreň. Posledná väčšia rekonštrukcia prebehla v rokoch 1937 – 1940 pod vedením Antonia Aveny. Značnú pozornosť venoval rekonštrukcii slávneho balkónu, kde zakomponoval pôvodné mramorové fragmenty zo 14. storočia. Podľa výkladu sprievodcu – na tomto dome balkón pôvodne v 16. storočí nebol, mesto ho dostavalo až dodatočne. Historickou pravdou nie je ani nepriateľstvo rodov Capuletovcov a Montekovcov – a hoci sa nedá povedať, že by žili v priateľstve, boli si vraj viac menej ľahostajní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Nádvorie pod Júliinim balkónom je obvykle plné turistov
Nádvorie pod Júliinim balkónom je obvykle plné turistov (zdroj: Ivan Verner)
Casa di Giulietta - na ulici Via Cappelo na čísle 23 - najnavštevovanejší objekt Verony
Casa di Giulietta - na ulici Via Cappelo na čísle 23 - najnavštevovanejší objekt Verony (zdroj: Ivan Verner)

V čase našej návštevy bolo nádvorie pri dome veľmi plné – problém bol urobiť fotografiu domu. Ku bronzovej soche Júlie, ktorá je na nádvorí sme sa pre množstvo ľudí ani nesnažili sa dostať. V dome je malé historické múzeum so spoplatneným vstupom a taktiež môžete ísť po zaplatení vstúpiť aj na Júliin balkón.

Nádvorie je obľúbeným miestom na lepenie milostných odkazov zaľúbencov – a množstvo papierikov nalepených často pomocou žuvačiek toto miesto špatilo – preto sem boli umiestnené špeciálne panely na milostné odkazy. Vo Verone existuje aj Júliin klub (Club di Giulietta), ktorý spravuje množstvo korešpondencie, ktorá sem každoročne prichádza. Prevládajú vraj hlavne zamilované listy od amerických teenageriek.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Uličkami Verony

Verona nepodľahla moderným architektonickým trendom a zachovala si svoju starovekú tvár. Pri prechádzke ulicami si pripadáte ako v historickom filme – pokiaľ si samozrejme nevšímate obchodíky so suvenírmi, či luxusné obchodíky s módnym oblečením, či obuvou.

Verona má bohatú históriu, ktorá siaha až do roku 550 pred Kristom. Spočiatku bola prekvitajúcou rímskou kolóniou, neskôr sa stala prosperujúcim mestkým štátom.. V súčasnosti má asi 260 tisíc obyvateľov a je hlavným mestom provincie Verona.

Uličkami Verony
Uličkami Verony (zdroj: Ivan Verner)

Piazza delle Erbe (trhové námestie)

Námestie Piazza delle Erbe  bolo v čase našej návštevy skutočne trhovým námestím. Uprostred námestia bolo množstvo stánkov, kde ste si mohli kúpiť naozaj rôzne veci. „Zaručene značkové“ šatky a šále, množstvo letných šiat, či tričká s obrázkami Verony - pomiešané s čerstvým ovocím, prevoňané čerstvo upečenou pizzou či grilovanými rybami. A samozrejme na záver ešte vynikajúca talianska zmrzlina - to všetko a ešte oveľa viac sa dá na trhu kúpiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nepáčilo sa mi, že bolo na námestí až tak veľa stánkov - pretože práve kvôli nim si nedokážete vychutnať kus histórie ukrytej na tomto námestí – či už ide o kašnu z roku 1368, či sochu Madony ( Madonna Verona), ktorá pochádza ešte z roku 380. Námestie zdobí niekoľko krásnych domov s fasádnymi freskami.

Námestie Piazza delle Erbe - Verona
Námestie Piazza delle Erbe - Verona (zdroj: Ivan Verner)
Námestie Piazza delle Erbe - domy zdobené fasádnymi freskami sú okrasou námestia   ​
Námestie Piazza delle Erbe - domy zdobené fasádnymi freskami sú okrasou námestia ​ (zdroj: Ivan Verner)

Arche Scaligere (hrobka Scaligeri)

Scaligeri bola významná dynastia, ktorá vládla v meste Verona 125 rokov - od roku 1262 do roku 1387. Veľmi prispeli ku rozmachu mesta. Boli skutočným požehnaním nielen pre Veronu, ale aj pre iné okolité mestá (napríklad Sirmione) . Preto si určite zaslúžili túto posmrtnú úctu - v podobe honosnej hrobky Arche Scaligere.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Arche Scaligere
Arche Scaligere (zdroj: Ivan Verner)

Krásny malý kostol sv Santa Maria Antica bol dokončený v 12. storočí a stal sa rodinným kostolom rodiny Scaligeri.

Arche Scaligere (hrobky Scaligeri) Verona
Arche Scaligere (hrobky Scaligeri) Verona (zdroj: Ivan Verner)

Chiesa di Sant'Anastasia - Kostol Sv. Anastázie

Kostol Sv. Anastázie je významnou a impozantnou gotickou pamiatkou vo Verone. Je to najväčší kostol vo Verone . Pochádza z trinásteho storočia, neskôr bol výrazne upravený a ozdobený hlavne vďaka štedrým darom rodiny Scaligeri.

Kostol je skutočne nádherný - iste zaujme všetkých milovníkov histórie a sakrálneho umenia.

Chiesa di Sant'Anastasia  - Kostol Sv. Anastázie - Verona
Chiesa di Sant'Anastasia - Kostol Sv. Anastázie - Verona (zdroj: Ivan Verner)
Chiesa di Sant'Anastasia  - Kostol Sv. Anastázie  Verona - interiér kostola
Chiesa di Sant'Anastasia - Kostol Sv. Anastázie Verona - interiér kostola  (zdroj: Ivan Verner)
Chiesa di Sant'Anastasia - Kostol Sv. Anastázie - bočný oltár
Chiesa di Sant'Anastasia - Kostol Sv. Anastázie - bočný oltár (zdroj: Ivan Verner)
Impozantný hlavný oltár - Kostol Sv. Anastázie - Verona
Impozantný hlavný oltár - Kostol Sv. Anastázie - Verona (zdroj: Ivan Verner)

Arena di Verona

Aréna pochádzajúca z 1. storočia je veľmi zachovalá a dodnes sa v nej hrávajú svetoznáme hry. Je priam fascinujúce sa môcť takmer dotknúť takto starej a zachovalej histórie.

Arena di Verona
Arena di Verona (zdroj: Ivan Verner)
Arena di Verona
Arena di Verona  (zdroj: Ivan Verner)

Ponte di Pietra

Kamenný most cez rieku Adige (druhá najdlhšia rieka v Taliansku) pochádzajúci z obdobia Rímskej ríše, viackrát výrazne rekonštruovaný - je tiež milým prekvapením z Verony.

Ponte di Pietra - Verona - Most cez rieku Edige
Ponte di Pietra - Verona - Most cez rieku Edige (zdroj: Ivan Verner)
Ponte di Pietra - Verona - Most cez rieku Edige - Most je úžasne fotogenický
Ponte di Pietra - Verona - Most cez rieku Edige - Most je úžasne fotogenický (zdroj: Ivan Verner)

Piazza dei Signori a Loggia del Consiglio

 Piazza dei Signori - námestie obklopené palácom dýchajúce originálnou históriou - uprostred stojí pamätník Dantemu postavený v roku 1865. 

Piazza dei Signori a Loggia del Consiglio​
Piazza dei Signori a Loggia del Consiglio​  (zdroj: Ivan Verner)
Pohoda pri fontáne vo Verone - v pozadí vidno Arena di Verona
Pohoda pri fontáne vo Verone - v pozadí vidno Arena di Verona  (zdroj: Ivan Verner)

Na záver už len zopár pocitov z Verony. V čase našej návštevy (apríl) bola Verona veľmi plná - bolo tu hlavne veľa študentských zájazdov - niekoľko autobusov anglických študentov sme mali aj v tesnej blízkosti na parkovisku. Teda podobne, ako v neďalekých Benátkach sa treba pripraviť na množstvo turistov.

História ukrytá vo Verone vás ale iste milo prekvapí a ľutovať určite nebudete.

Margita Vernerová

Margita Vernerová

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  126x

Žijem akosi príliš rýchlo. Ale čím viac so mnou krúti vír môjho pracovného života, tým viac si vážim chvíle šťastia, ktoré môžem prežívať s mojimi najdrahšími. A ešte niečo. Blogujem rada. :-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu