Prečo je Toskánsko výnimočné?

Autor: Margita Vernerová | 22.10.2019 o 19:09 | Karma článku: 5,42 | Prečítané:  2016x

Toskánsko patrí bezpochyby ku najobľúbenejším turistickým destináciám nielen v Európe, ale aj v rámci celého sveta. Podmaní si asi každého návštevníka a prebudí túžbu sa tam znova vrátiť. 

 

Kde bolo, tam bolo...

Toskánsko bolo  pri stvorení sveta veľmi štedro obdarené. Dostalo do vienka  nádhernú krajinu, úrodnú zem, priezračné more a priaznivé poveternostné podmienky.  A ľudia si to veľmi vážili a túto krásnu krajinu milovali. Hýčkali si ju a opatrovali, vysádzali stromy a vinice a neváhali vystavať mestá  priamo na vrcholoch pahorkov.

Kolíska umenia a renesancie  a domov umelcov

Duša umelca  býva veľmi citlivá a vnímavá na krásno a harmóniu. A tak sa stáva, že umelci radi žijú tam, kde je krajina až výnimočne krásna. Možno aj to je jeden z dôvodov, prečo bolo v minulosti Toskánsko domovom mnohých známych umelcov, ako Michelangela, Danteho alebo Leonarda da Vinciho.  Jedinečné skvosty architektúry, maliarstva a sochárstva sú zhromaždené v známych múzeách, či priamo v uliciach stredovekých miest.

Šesť toskánskych krásavíc

Toskánsko  tvorí 10 provincií  a iste by stálo za to, ich všetky prechodiť krížom krážom. Prešli sme viacerými  provinciami a navštívili sme šesť  najznámejších  toskánskych  miest - Pisu, Florenciu, Sienu, Luccu, Volterru a San Gimignano.

Pisa - zázrak na Námestí zázrakov

Keď idete do tohto nádherného mesta po prvýkrát, pohľad na Námestie zázrakov vám doslova vyrazí dych. Na krásnej zelenej lúke sa totiž v tesnej blízkosti vedľa seba nachádzajú tri úžasné skvosty - Šikmá veža, Baptistérium a Katedrála Nanebovzatia Panny Márie (Duomo di Pisa). Oficiálny názov námestia je Piazza del Duomo (Námestie dómu), ale zaužívaný názov je Piazza dei  Miracoli  - Námestie zázrakov (tento názov pochádza od spisovateľa a básnika Gabrieleho D Annunzia). Námestie je od roku 1987 v zozname UNESCO. 

 

Florencia - mesto plné umenia a histórie

Florenciu popísať v krátkom odseku tohto blogu je veľmi ťažké. Toto mesto presiahlo všetky moje očakávania. Je priam "nadupané" históriou a umením . Chcela by som mu  venovať samostatný blog, kde napíšem viac a podrobnejšie o krásach tohto mesta.

Florencia bola v čase našej návštevy veľmi preplnená turistami - to množstvo turistov by som prirovnala ku množstvu turistov v  Benátkach. Nebolo to veľmi pohodlné, predierať sa davmi, ale boli miesta, kde sa od tlaku davov dalo oddýchnuť.

Pohľad na Dóm Santa Maria del Fiore ma priam zhypnotizoval. Nádherná katedrála, ktorú sme niekoľkokrát obišli dookola, aby sme sa nasýtili pohľadom na ňu. Vedľa Dómu stojí samostatná Giottova zvonica a pred Dómom je nádherné Baptistérium San Giovanni.

Hoci nie som častým návštevníkom galérií, florentskú galériu Uffizi som si nenechala ujsť. Bol to jeden z najväčších zážitkov z Florencie - pretože pozrieť si diela tak významných umelcov ako Sandro Botticelli, Leonardo da Vinci, Michelagelo, Raffaelo, Tizian, Rubens, Rembrandt  je zážitok na celý život. Lístky do galérie je dobré si rezervovať vopred, pretože bývajú obvykle na aktuálny deň vypredané.

Siena - mesto netradičných dostihov

Siena a Florencia boli v histórii ako dve rivalky, ktoré  vytrvalo súperili o prestíž.

A kto to nakoniec vyhral?  Nuž, to musí každý návštevník posúdiť sám. Ja si myslím, že to skončilo remízou. Siena je totiž, rovnako ako Florencia, nádherné  starobylé mesto. Turistov tu v čase našej návštevy  bolo menej, ako vo Florencii, takže sme si atmosféru mesta mohli lepšie vychutnať. 

 

Veľmi príjemné bolo posedenie v kaviarničke na námestí Piazza del Campo. Ide o jedno z najväčších stredovekých námestí v Európe, na ktorom sa dvakrát počas leta konajú netradičné dostihy Palio di Siena. Súťaží tu 10 jazdcov na koňoch bez sedla - námestie sa v tomto čase pokryje vrstvou zeme. Dostihy sú silným lákadlom pre domácich aj pre turistov. 

Lucca - mestečko krásnych kostolov

Mestečko Lucca ku nám nebolo príliš srdečné. Dojem z prechádzky mestečkom nám totiž pokazila silná búrka. Hoci sme sa skryli pred dažďom - stačilo len pár minút k nášmu úkrytu  a boli sme úplne mokrí. Pohoda sa celkom vytratila, mokré topánky pokazili náladu a toto starobylé mestečko s viacerými krásnymi kostolmi si snáď pozrieme niekedy nabudúce v lepšom počasí a so suchými topánkami. 

Volterra - alabastrová princezná

Poznáte tú rozprávku o princeznej, ktorá mala tvár bielu, ako alabaster? Ak nie, nevadí, Malé mestečko Volterra vám ju vyrozpráva. V množstve obchodíkov si môžete pozrieť a nakúpiť nádherné výrobky z alabastru. Cítite sa ako v rozprávke a iste neodoláte. Alabaster sa tu  ťaží a spracováva a domáci sú na výrobky z alabastru veľmi hrdí.

San Gimignano

San Gimignano je nádherné starobylé mestečko, ktoré sa okrem svojich historických pamiatok preslávilo  aj najlepšou zmrzlinou na svete. Miesto, kde sa táto vychýrená zmrzlina predáva, ľahko  spoznáte hlavne podľa dlhého radu čakajúcich. 

Nádhernú atmosféru mestečka dotvárajú mnohé detaily. Napríklad aj muž na obrázku, ktorý recituje celé state  Božskej komédie od Dante Alighieriho. Vraj je tam každý deň a Božskú komédiu vie celú naspamäť.

Mestký palác (Palazzo del Popolo) a kostol Nanebovzatia Panny Márie s prekrásnymi freskami sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Kto boli Etruskovia?

Významným fenoménom v histórii Toskánska boli Etruskovia. Etruskovia  boli národom, o ktorom dodnes nie je s istotou známe, odkiaľ pochádzali. Žili na Apeninskom poloostrove na území, ktoré sa volalo Etúria a ležalo na územní dnešného Toskánska. Mali s ohľadom na historickú dobu veľmi vysokú životnú úroveň. Stavali domy a hradby z tehál a kameňa  a vedeli už postaviť stavebné oblúky. Aj názov Toskánsko je odvodený od národu Etruskov (Tusci). Ich vplyv na ďalší vývin Toskáska i celého Talianska bol značný.

Krajina výborného vína, olivového oleja a iných špecialít

V Toskánsku je je v súčastnosti veľmi moderná agroturistika. V krajine je veľa fariem, ktoré ponúkajú turistom ochutnávku vín a olivového oleja a tu si ich môžete priamo nakúpiť. Produkty z malých fariem sú vraj kvalitnejšie a chutnejšie, ako produkty z veľkých fariem, či ako produkty predávané v bežných obchodoch.

Na jednej takejto farme sme boli. Bol september a my sme navštívili krásnu vinicu s dozrievajúcim hroznom a ochutnali vynikajúce miestne vínko a kvalitný  a chutný olivový olej. Samozrejme sme si mohli produkty aj  nakúpiť. Len pre neznalcov vína ešte uvádzam, že najznámejšia značka toskánskeho vína je Chianti.

Toskánsko je skutočne  výnimočná oblasť a dôvodov je veľa. Množstvo krásnych historických pamiatok, umelecké skvosty tejto oblasti, nádherná krajina, či gurmánske špeciality  a mnohé ďalšie dôvody.

Najlepšie je však pozrieť si jeho  výnimočnosť na vlastné oči. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.


Už ste čítali?