reklama

Po stopách Lichtenštajnovcov na Morave - Valtice

Lichtenštajnovci sú najbohatším panovníckym rodom v Európe. Hoci tento rod pochádza z Rakúska a v súčasnosti žijú jeho predstavitelia v Lichtenštajnsku, zanechali po sebe mnohé stopy aj na Morave a v Čechách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Valtice -  cestou do zámku
Valtice - cestou do zámku (zdroj: Ivan Verner)

Lichtenštajnovci ako panovnícky rod ma zaujali už dávnejšie. Viackrát sme navštívili Lichtenštajnsko, kde panovnícka rodina momentálne žije. Vzhľadom na neutešenú situáciu v tejto Covid dobe sme vďační za to, že sme tento rok mohli vycestovať aspoň na neďalekú Moravu a počas niekoľkých dní sme precestovali Lednicko - valtický areál. Je veľmi vzácnou spomienkou na rod Lichtenštajnovcov.

Na nádvorí zámku vo Valticiach
Na nádvorí zámku vo Valticiach (zdroj: Ivan Verner)

Ako sa to celé začalo

V roku 1249 nadobudol Jindřich z Lichtenštajnu Mikulov a časť Lednice od vtedajšieho moravského markgrófa Přemysla Otakara, neskôr českého kráľa. Od tejto udalosti sa rod Lichtenštajnovcov udržal na Morave takmer 700 rokov až do roku 1945. Vo Valticiach sa usadili natrvalo v roku 1608 a v Lednici si vybudovali letné sídlo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niekoľko generácií tohto rodu potom pretváralo krajinu medzi Valticami a Lednicou (hoci to znie možno zvláštne ale správny gramatický tvar je tá Lednica) a vytvorili z tejto krajiny umelecký prírodný park s nádhernými stavbami. Táto oblasť sa stala výkladnou skriňou ich moci a ich schopností.

Na nádvorí Zámku Valtice
Na nádvorí Zámku Valtice (zdroj: Ivan Verner)
Cisársky salón - je potiahnutý červenými brokátovými tapetami – steny zdobia portréty Márie Terézie a jej manžela Františka Štefana Lotrinského, ďalej portrét Sisi a Františka Jozefa, ktorý v apartmáne aj pobýval.
Cisársky salón - je potiahnutý červenými brokátovými tapetami – steny zdobia portréty Márie Terézie a jej manžela Františka Štefana Lotrinského, ďalej portrét Sisi a Františka Jozefa, ktorý v apartmáne aj pobýval.  (zdroj: Ivan Verner)
Ružový salónik - Zámok Valtice
Ružový salónik - Zámok Valtice (zdroj: Ivan Verner)

Prečo práve Valtice

Význam tohto malého mestečka sa posilnil, keď musel Krištof z Lichtenštajna z dôvodu zadĺženosti predať hlavné sídlo rodu v Mikulove a Valtice sa následne stali ich hlavným sídlom. Počas stavovského povstania Karol z Lichtenštajnu podporoval Habsburgovcov a dosiahol obrovské zisky zo znehodnotenej meny. Tieto zisky a prospech z konfiškácie majetkov urobili z Lichtenštajnovcov jeden z najbohatších rodov monarchie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Posilnený vplyv rodu sa podpísal aj na úpravách sídla vo Valticiach. Pôvodný hrad sa pod vedením talianskeho staviteľa Giovanni Battistu Carloneho premenil vo veľkolepom štýle na barokovú rezidenciu. Viacerí ďalší panovníci zveľaďovali toto panstvo a s vytribeným vkusom stavby upravovali a interiéry zdobili nábytkom a umeleckými predmetmi vysokej hodnoty.

Modré stoličky majú svoj zaujímavý príbeh - boli odvezené pred vojnou do Rakúska a až nedávno boli Českou republikou odkúpené a znova dovezené do Valtíc
Modré stoličky majú svoj zaujímavý príbeh - boli odvezené pred vojnou do Rakúska a až nedávno boli Českou republikou odkúpené a znova dovezené do Valtíc (zdroj: Ivan Verner)
Zlatý salón - ako jediný v budove mal teplovzdušné vykurovanie
Zlatý salón - ako jediný v budove mal teplovzdušné vykurovanie  (zdroj: Ivan Verner)

Ján Adam Ondrej z Lichtenštajnu

Ján Adam Ondrej z Lichtenštajnu bol významným panovníkom a finančným expertom. Práve on kúpil dve alpské kniežatstvá, ktoré boli v roku 1719 cisárom uznané ako samostatné kniežatstvo Lichtenštajnsko. Knieža upravoval hlavne Lednicu a interiéry vo Valticiach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Najdrahší obraz zo zbierky vo Valticiach. Obraz holandského maliara Pietera van Laera zo začiatku 17. storočia s názvom Scéna okolo rímskej vápenky. Obraz bol po zapožičaní Pamiatkovým ústavom v Brne na výstavu obrazov v Kolíne nad Rýnom v roku 1991 skonfiškovaný a zadržaný v Nemecku, na základe žaloby lichtenštajnského kniežaťa. Do Valtíc bol navrátený až v roku 1998. Jeho cena sa aj vďaka tejto kauze veľmi zvýšila.
Najdrahší obraz zo zbierky vo Valticiach. Obraz holandského maliara Pietera van Laera zo začiatku 17. storočia s názvom Scéna okolo rímskej vápenky. Obraz bol po zapožičaní Pamiatkovým ústavom v Brne na výstavu obrazov v Kolíne nad Rýnom v roku 1991 skonfiškovaný a zadržaný v Nemecku, na základe žaloby lichtenštajnského kniežaťa. Do Valtíc bol navrátený až v roku 1998. Jeho cena sa aj vďaka tejto kauze veľmi zvýšila. (zdroj: Ivan Verner)
Motív koní je početne zastúpený na viacerých obrazoch. Všimnite si pomerne malú hlavu koňa - nie je to spôsobené autorovým subjektívnym videním - ale vraj išlo o špeciálne vyšľachené kone
Motív koní je početne zastúpený na viacerých obrazoch. Všimnite si pomerne malú hlavu koňa - nie je to spôsobené autorovým subjektívnym videním - ale vraj išlo o špeciálne vyšľachené kone (zdroj: Ivan Verner)
Cestou zo zámku Valtice
Cestou zo zámku Valtice (zdroj: Ivan Verner)

Dokedy žili Lichtenštajnovia na Morave

Po vzniku 1. Československej republiky v roku 1918 vzťahy rodu Lichtenštajnovcov s vedením republiky značne ochladli. V roku 1920 sa Valtice na základe Mierovej zmluvy zo Saint Germain pripojili k novovzniknutej Československej republike. Dovtedy boli okresným mestom v Dolnom Rakúsku. Vzťahy s vedením štátu neboli dobré. Panovníkom bol do roku 1929 Ján II.

Kostol Nanebovzatia Panny Márie vo Valticiach - je to barokový rímskokatolícky kostol zo 17. storočia
Kostol Nanebovzatia Panny Márie vo Valticiach - je to barokový rímskokatolícky kostol zo 17. storočia  (zdroj: Ivan Verner)
Interíér kostola vo Valticiach
Interíér kostola vo Valticiach (zdroj: Ivan Verner)

František I. a kňažná Elsa

Situácia sa veľmi zhoršila začiatkom Druhej svetovej vojny. Nakoľko kňažná Elsa bola židovského pôvodu, Lichtenštajnovia opustili Moravu a odsťahovali sa do svojho kniežatstva v Alpách. Taktiež bola odvezená časť nábytku a umeleckých predmetov do Rakúska.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
František I.  si vzal za manželku výrazne mladšiu Elsu Guttmannovú, dcéru bohatého moravského uhlobaróna. Vekový rozdiel medzi nimi bol viac ako 20 rokov. Dobová fotografia v interiéri.
František I. si vzal za manželku výrazne mladšiu Elsu Guttmannovú, dcéru bohatého moravského uhlobaróna. Vekový rozdiel medzi nimi bol viac ako 20 rokov. Dobová fotografia v interiéri.  (zdroj: Ivan Verner)

Benešove dekréty

Československo po vojne zahrnulo majetok Lichtenštajnovcov do zoznamu majetku určeného na konfiškáciu - oprierali sa pri tom o dokument zo sčítania obyvateľov z roku 1930, kde mali ako národnosť uvedenú nemeckú národnosť (keďže hovorili po nemecky) – hoci boli občanmi nezávislého kniežatstva. Nikdy nebola preukázaná ich spolupráca s nacistami. Odňatie majetku dodnes vnímajú ako nespravodlivosť a súdny proces s Českou republikou stále prebieha.

Následne v zámku sídlilo viacero inštitúcií - bol tu napríklad sklad chmeľu, sušiareň tabaku a aj nápravné zariadenie pre ženy.

Až v sedemdesiatych rokoch boli interiéry rekonštruované a sprístupnené pre návštevníkov.

Aké sú Valtice v súčasnosti?

Námestie vo Valticiach
Námestie vo Valticiach  (zdroj: Ivan Verner)

Valtice sú malé mestečko, ktoré akoby bolo zatienené neďalekým majestátnym mestečkom Lednice. Hoci sú malým mestečkom, ponúkajú návštevníkom veľa možností. Najväčším lákadlom pre turistov je určite zámok s priľahlými budovami a okolitým parkom. Park nie je až tak honosný, ako park v Lednici, ale je určite príjemnou oddychovou zónou. 

Park pri zámku Valtice
Park pri zámku Valtice (zdroj: Ivan Verner)

V tesnej blízkosti zámku je aj bylinková záhradka.

Bylinková záhradka - Valtice
Bylinková záhradka - Valtice (zdroj: Ivan Verner)
Krásy bylinkovej záhradky Valtice
Krásy bylinkovej záhradky Valtice (zdroj: Ivan Verner)

Národné poľnohospodárske múzeum vo Valticiach - Múzeum vinárstva, záhradníctva a krajiny 

Múzeum je neďaleko zámku a určite sa oplatí si nechať čas na jeho návštevu. Expozície zaujmú deti aj dospelých. My sme si na prehliadku naplánovali málo času a celé múzeum sme nestihli pozrieť. Určite sa tam ešte rada vrátim v budúctnosti.

Národné  poľnohopodárske múzeum Valtice - Múzeum vinárstva, záhradníctva a krajiny -určite sa  ho oplatí navštíviť
Národné poľnohopodárske múzeum Valtice - Múzeum vinárstva, záhradníctva a krajiny -určite sa ho oplatí navštíviť (zdroj: Ivan Verner)
Ponuka vínka - len ako dekorácia v múzeu
Ponuka vínka - len ako dekorácia v múzeu (zdroj: Ivan Verner)
Vínna pivnica v Národnom poľnohospodárskom múzeu
Vínna pivnica v Národnom poľnohospodárskom múzeu (zdroj: Ivan Verner)

Valtice ma milo prekvapili - hlavne zámok a jeho historický mobiliár boli nádherné. Turistov tu bolo menej ako v Lednici, takže tu vládol väčší kľud a na vstup do zámku nebolo treba dlho čakať.

Mestečko je na turistov dobre pripravené - na malom námestí je viacero reštaurácií a kaviarničiek, kde sa dá príjemne posedieť. 

Celý Ledicko-valtický areál ponúka množstvo cyklotrás - aj cyklisti si tu nájdu bohatý program.

A v závere by som sa rada vrátila ešte k rodu Lichtenštajnovcov.

Nakoľko som už v starších blogoch o nich písala - zacitujem z môjho staršieho blogu:https://margitavernerova.blog.sme.sk/c/507231/preco-je-lichtenstajnsko-vynimocne.html

Ako zbohatli Lichtenštajnovia?

Dávnejšie som čítala článok, v ktorom bola uvedená zaujímavá myšlienka. Lichtenštajnovia boli prirovnaní ku úspešným manažérom, ktorí vedia urobiť vynikajúcu víziu firmy a vidia jasné smerovanie aj v hmle budúcnosti. Lichtenštajnovia vedeli vraj veľmi predvídavo a v predstihu odhadnúť vývoj spoločnosti, vedeli kam smerovať s podnikaním a investovaním. Možno ale väčší vplyv na ich bohatstvo mal starý osvedčený recept: výhodné sobáše a vernosť panovníkom. A v neposlednom rade ide o krajinu, ktorá má štatút daňového raja a logicky z toho profituje.

A len dopĺňam, že ide hlavne o bankový sektor, ktorý im v súčasnosti zabezpečuje vysoké príjmy.

Obdivujem ľudí, ktorí dokážu aj na spálenisku neúspechu vybudovať niečo nové a úspešné. Myslím si, že Lichtenštajnovcom sa práve toto podarilo.

Možno práve preto ku nim prechovávam sympatie.

Zdroje, z ktorých som čerpala:
- Turistický sprievodca po zámku Valtice  a interné informačné materiály zo zámku

Margita Vernerová

Margita Vernerová

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  126x

Žijem akosi príliš rýchlo. Ale čím viac so mnou krúti vír môjho pracovného života, tým viac si vážim chvíle šťastia, ktoré môžem prežívať s mojimi najdrahšími. A ešte niečo. Blogujem rada. :-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu